Google, Arama Motoruna Yapay Zeka Chatbot Bard’ı Ekleyecek

Google CEO’su Sundar Pichai, ChatGPT’ye rakip olan yapay zeka temelli Chatbot Bard’ı arama motoruna ekleyeceğini söyledi.

İnternet devi Google, ChatGPT ve diğer chatbot yapay zeka teknolojilerine rakip olmak için yeni bir yapay zekalı insan benzeri chatbot Bard üzerinde çalışıyor.

Microsoft’un bu yılın başlarında Bing’e eklediği ChatGPT teknolojisini takip eden Google, kendi arama motoruna bir Chatbot veya Türkçe karşılığı sohbet robotu eklemek için kolları sıvadı.

Google, Arama Motoruna Yapay Zeka Chatbot Bard'ı Ekleyecek
Bard’ın yardımıyla insanlar bilgisayarla doğal dilde konuşmalar yapabilecek.

Peki Chatbot Bard Ne Zaman Gelecek?

Sundar Pichai, Google arama motoruna bir sohbet robotu getirme niyetlerini The Wall Street Journal ile yaptığı bir röportajda açıkladı. Ancak teknolojinin tam olarak ne zaman geleceğine dair ayrıntılar hakkında sessiz kalmayı tercih etti.

Pichai, şirketin link tabanlı arama yönteminden uzaklaşmasına yardımcı olabilecek, kullanıcıların sorgularını girdikten sonra takip soruları sormalarına müsaade eden ve birkaç farklı yapay zeka temelli arama ürünü üzerinde çalıştıklarını da belirtti.

Bu hamle, ChatGPT’nin OpenAI ile milyarlarca dolarlık bir anlaşma yapmak için çabalayan Google rakibi Microsoft’un hamlesinin ardından geliyor.

Google, Arama Motoruna Yapay Zeka Chatbot Bard'ı Ekleyecek
Google vs CHATGPT

Pichai röportajında şunları söyledi: “İnsanlar Google’a soru sorup arama bağlamında LLM’lerle etkileşime geçebilecek mi? Kesinlikle.” AI sohbet robotu dalgası henüz ivme kazanmadan önce Microsoft, 2020’den bu yana OpenAI’ye ilgi göstererek bu fırsatı yakaladı. Şimdi Microsoft, Bing aramasına yapay zekayı yerleştiriyor.

Birçok tüketiciye dalga konusu olan Bing, artık Google aramasına gerçek bir rakip olabilir. Ancak, Google, büyük dil modelleri şeklinde AI üzerinde bir süredir çalıştığı için Microsoft’a karşı savunmasız değil.

Google bile Bard’ı, ChatGPT’ye cevap niteliğinde olduğunu bu şubat ayında açıkladı. Ancak Bard hala bazı sorunları çözmesi gerekiyor, bunun bir örneği olarak bir demo sırasında James Webb Teleskobu hakkında yanlış bir bilgi verdi. Google, Bard’ın bağlantı tabanlı olmadığını net bir şekilde belirtiyor, bu da henüz açıklanmayan ayrı bir proje ve muhtemelen arama motoruna entegre edileceğini gösteriyor.

Google’ın AI chatbot’u: Bard

Google Bard
Google Bard’ın amacı, yapay zeka ile karşılıklı sohbetleri mümkün olduğunca insan benzeri ve doğal hale getirerek kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve insanlar ile makineler arasında daha etkili bir iletişim sağlamaktır.

Google, daha önce kullanıcılarla doğal dilde konuşmalar yapabilen sanal asistanlar Google Assistant ve Google Duplex gibi yapay zeka destekli çeşitli ürünler geliştirmişti. İnternet devi şimdi de yapay zekalı sohbet robotu Bard’ı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Google Bard, ChatGPT’ye benzer şekilde çeşitli sorulara konuşma yanıtlarıyla karşılık verebiliyor. Google, Bard’ın ilgili ve birinci sınıf yanıtlar sunmak için en son çevrimiçi bilgileri kullandığını belirtiyor.

Bununla birlikte, ChatGPT bugün için sohbet robotları pazarını uzun süredir kontrol ediyor, ancak Google buradaki konumunu artırmak istediğini açıkça belirtti. Google’ın Bard’ı, birkaç hafta içinde halka açılmadan önce şu anda güvenilir test kullanıcılarına açılan LaMDA tarafından desteklenmektedir. Ocak ayında Google yapay zekaya 300 milyon dolar yatırım yaptığını duyurmuştu; bu da Google’ın ChatGPT ve diğer sohbet robotu sağlayıcılarıyla rekabet etme niyetinde olduğunu açıkça gösteriyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    mısırda bulunan eller

    Mısır’da Bulunan Dev Eller, Antik Mısır Törenlerine Ait Olabilir

    Kral Tut Öldükten Sonra Eski Mısır’ı Kim Yönetti

    Kral Tut Öldükten Sonra Eski Mısır’ı Kim Yönetti