Google’ın Makine Öğrenme Yazılımı Kendini Çoğaltmayı Öğrendi

Mayıs ayında Google tarafından, AutoML projesi duyuruldu. AutoML, Yapay zeka (AI) diğer AI’ları yaratmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştı. Google, AutoML’nin insan AI mühendislerini kendi tasarladıkları oyunlarda, insan tarafından tasarlanan en iyi sistemlerde geçtiği ve bir makine öğrenme yazılımı üreterek bunu yaptığı açıklandı.

AutoML sistemi, görüntüleri içeriğine göre kategorize etme rekorunu kırarak yüzde 82 başarı sağladı. Bu nispeten basit bir görev olsa da, AutoML, insan yapımı sistemi özerk robotlara ve artırılmış gerçekliğe ayrılmış daha karmaşık bir görevde de yendi.Bir görüntüye birden fazla nesnenin konumunu işaretleyebildi. Bu görev için, AutoML, insan yapımı sistemin yüzde 39’una kıyasla yüzde 43’lük bir skor aldı.

Bu sonuçlar oldukça anlamlı çünkü Google’da bile, çok az insan gelecek nesil AI sistemleri oluşturmak için gerekli uzmanlığa sahip. Bu alanı otomatikleştirmek için belirgin bir beceri düzeni gerekiyor, bu başarıldığında AI endüstrisi tamamıyla değişecek.

Google’ın CEO’su Sundar Pichai’ye göre, “Bugün, AI’nin başardıkları bilim adamları tarafından elle üretiliyor ve kelimenin tam anlamıyla dünyanın dört bir yanında sadece birkaç bin bilimadamı bunu yapabilir” dedi. Google yüzbinlerce geliştiricinin bunu yapabilmesini sağlamak istiyor.

googlein-makine-ogrenme-yazilimi-kendini-cogaltmayi-ogrendi1

AI’lerin bu yeteneği geliştirmesiyle birlikte mühendisler gözetim ve arıtma için zaman bulabilirler. Google, AI’leri pratik uygulamalarda yeterince başarı gösterene kadar AutoML ile çalışmayı hedefliyor. Başarılı olursa, AutoML’in Google duvarlarının ötesinde bir etkisi olması muhtemel. Şirket AutoML’i Google’ın dışına çıkarmayı düşünüyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Hindistan’da Daha Önce Bilinmeyen Bir Uygarlığın Kanıtları Bulundu

    Hindistan’da Daha Önce Bilinmeyen Bir Uygarlığın Kanıtları Bulundu

    Peru Ormanlarının Derinliklerinde Kayıp Bir İnka Şehri Bulundu