Görme Engelliler İçin Akıllı Değnek

Süleyman Demirel Fen Lisesince düzenlenen 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’na, Çankırı’da 11. Sınıf öğrencisi olan Oğuzhan Göregen görme engelliler için yol tarif eden ve bulunduğu yeri bildiren “Akıllı Değnek” icat etti. Göregen, fuara katılanların ilgisini çeken bu icadını görme engellilerin yaşamlarını daha kolay hale getirmek için yaptığını söyledi.
Göregen, görme engelli insanların bir çok kez yollarını kaybettiklerine şahit olduğunu, sarı bantların yön konusunda oldukça yetersiz olduğunu, genel olarak engellilerin yanında biri olmadan bir yere gitmekte zorlandıklarını söyledi. Bu sorunu çözebilmek için değneği yaptığını ve engelli insanların bu değnek sayesinde yanlarında biri olmadan da istedikleri yere ulaşabileceklerini belirtti.akilli-degnek-m Projesini gerçekleştirirken engellilerin kullandığı beyaz baston üzerinde çalıştığını söyleyip projesini şu şekilde açıklıyor:
“Tıpkı navigasyon cihazları gibi, sarı bantların çeşitli bölgelerine vericiler yerleştirdik. Bastonumuza bu vericinin okuyucusunu yerleştirdik. Sarı bantlara yerleştirdiğimiz vericiler, elektriksiz ve yüksek hassasiyette. Baston vericinin yanına geldiği zaman okuyor. Vericiyi okuduğunda kişinin nerede olduğunu ve çevresindeki yollardan nereye gidebileceğini sesli olarak kişiye söylüyor. Bastonu duyan görme engelli, nereye gitmek istiyorsa onun tarif ettiği yol doğrultusunda hareket ediyor.”
Engellilerin “akıllı değnek” sayesinde daha özgür hareket edebileceğini, istedikleri yere rahatça ulaşabileceklerini ve hayatlarının oldukça kolaylaşabileceğini vurgulayan Göregen, aynı zamanda bu icadının masraflı olmadığını tüm malzemelerin 100 liranın altında bir fiyat tuttuğunu belirtmiştir. Göregen, yetkililerin, bu sistemi geliştirerek, daha kullanılabilir hale getirebileceğini söyledi.