Grip Aşısı Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler ve Yan Etkileri

Mevsimsel olarak yapılan grip aşısı, grip veya gripten korunmak için uygulanan yıllık bir aşıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde 6 aylık ve daha büyük olan herkes için grip aşısı önerilmektedir.

Grip özellikle çocuklar, 65 yaş ve üstü yetişkinler ve hamile kadınlar için ciddi bir hastalık olabilir. CDC’ye göre grip aşısı kendinizi ve ailenizi gripten korumanın en iyi yoludur.

Grip Aşısı Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler ve Yan Etkileri

Grip virüsünün suşları sürekli değiştiği için her yıl yeni bir grip aşısı olunması gerekmektedir. Bilim insanları grip mevsimi başlamadan önce aşıyı, gelecek sene hangi grip suçlarının daha yoğun olacağını tahmin ederek yapmaktadırlar.

İlgili: Aşılar Sayesinde Artık Daha Fazla Yakalanmayacağınız 6 Bulaşıcı Hastalık

Grip Aşısı Çeşitleri Nelerdir?

Grip aşısı üç veya dört grip virüsü suşuna karşı koruma sağlar. Üç değerli grip aşıları, iki influenza A suşu H1N1 ve H3N2’ye ve bir grip B suşuna karşı koruma sağlar. 2013-2014 yılı grip mevsiminde ilk kez sunulan dört değerli grip aşıları, üç değerli bir aşı ile aynı suşları ve ekstra bir grip B suşunu korur.

CDC, aşı enjekte etmek için yüksek basınçlı bir akışkan akışını kullanan, jet enjektör ile verilen iğnesiz bir grip aşısının bulunduğunu ve 18 ile 64 yaş arası yetişkinler için onaylandığını söyledi.

2019-2020 Sezonu İçin Yapılan Grip Aşısı

Bu yıl için yapılan grip aşısında geçen sene grip aşısında kullanılan H1N1 virüsü ve H2N3 virüsünün farklı bir türü kullanılmaktadır. CDC’ ye göre 2019 – 2020 yılı için yapılan üç değerli grip aşısı aşağıdaki virüs türlerini içermektedir.

  • A / Brisbane / 02/2018 (H1N1) pdm09 benzeri virüs – Bu, geçen yılın grip aşısından farklı olan H1N1 bileşenidir.
  • A / Kansas / 14/2017 (H3N2) benzeri virüs – Bu, geçen yılın grip aşısından farklı H3N2 bileşenidir.
  • B / Colorado / 06/2017 benzeri (Victoria soyağacı) virüsü – Bu, geçen yıl olan grip aşısı B suşu bileşenidir.

Burun Spreyi Önerilir Mi?

CDC, 2019-2020 yılı grip mevsimi için spreyi tavsiye etmektedir.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

grip aşısı

CDC’ye göre grip mevsiminin ne zaman başlayıp ne zaman sona ereceği tahmin edilemediği için, sağlık yetkilileri aşının tercihen ekim ayının sonunda yapılmasını tavsiye etmektedir. Grip genel olarak Ocak veya Şubat aylarında zirveye ulaşmaktadır.

Schaffner, ‘grip ülke genelinde toplumlarda aktif hale gelmeden önce birçok insanının gripten korunmasını istiyoruz’ dedi.

Her sezonun grip aşıları o yılın Haziran ayında etkisini kaybetmektedir ancak Schaffner, bir kişi Güney Yarımküre’ye (grip mevsiminin başlayacağı yer) seyahat etmediği sürece, Mart ayından sonra grip aşısı yaptırmayı çok geç olarak değerlendireceğini söyledi. Aşıdan sonra kişiyi gribe karşı bağışıklık kazandırmak yaklaşık iki hafta almaktadır.

İnsanlar, grip aşısıolan yerleri bulmak için CDC’nin Health Map Aşı Bulucu’yu ziyaret edebilirler, ancak aşıları stokta olup olmadıklarını görmek için vaktinden önce yeri aramaları gerekir.

Grip Aşısı Ne Kadar Etkilidir?

Grip aşısının etkisi aşı yapılan kişiye bağlı olarak değişebilir. Aşı, sağlıklı yetişkinlerde ve daha büyük çocuklarda en iyi şekilde ve daha büyük yetişkinlerde daha az etki gösterir. Örneğin 2013 yılında CDC tarafından yapılan bir araştırmada 65 yaş ve üstü yetişkinlerde grip aşısının çok etkili olmadığını hatta aşı yaptıran yaşlı insanların aşı olmamış gibi belirtilerle doktora gittiği tespit edilmiştir.

Ancak diğer çalışmalar hastalanan bireylerin aşılandıkları zaman daha az semptomlara hizmet ettiğini göstermektedir.

Clinical Enfectious Diseases (Klinik Enfeksiyon Hastalıkları) dergisinde 2013 yılında yayınlanan bir çalışmada, grip aşısı olan kişilerin gripten daha az etkilenerek hafif bir şekilde atlattıkları ortaya çıkmıştır.

Yüksek doz grip aşısının yaşlı yetişkinler için daha iyi koruma sağladığını gösteren bazı çalışmalar vardır. Schaffner; yüksek doz grip aşısının, standart aşı dozunun dört katını içerdiğini söyledi. 2014 yılında New England Tıp Dergisi’nde yapılan bir araştırma yüksek dozlu grip aşısının, standart doza göre yüzde 24 daha fazla koruma sağladığını tespit etti.

Grip Aşıları Hamile Kadınlar İçin Güvenli Midir?

Evet CDC’ ye göre yapılan çalışmalar grip aşılarının hamileliğin her aşamasında kadınlar için güvenli olduğunu göstermektedir. Schaffner, ‘hamile kadınlar grip olduklarında daha şiddetli bir hastalığa yakalanma eğilimine sahip oldukları için grip aşısıolmaları oldukça önemlidir’ dedi.

İlgili: Hamileyken Kızamık Olursanız Ne Olur?

Grip Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

CDC’ye göre grip aşısının enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık veya şişlik, düşük dereceli ateş ve ağrı gibi hafif yan etkileri olabilir. Schaffner, grip aşısıolan kişilerin yalnızca yüzde 1 ila yüzde 2’sinin yan etkisi olarak ateşi olacağını söylemektedir.

Ancak solunum zorluğu göz veya dudak etrafında şişlik, kurdeşen, baş dönmesi ve yüksek ateş gibi ciddi yan etkiler de görülebilir. CDC’ye göre bu gibi ciddi yan etkiler yaşıyorsanız derhal tıbbi yardım almalısınız.

Çocuklar için grip burun spreyi yan etkileri arasında burun akıntısı, hırıltı, baş ağrısı, kusma, kas ağrıları ve ateş sayılabilir. Yetişkinler için ise, yan etkileri arasında burun akıntısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürük vardır.

Grip Aşısı, Grip Olur Mu?

Schaffner, ‘grip aşısından grip alabileceğiniz bir efsanedir’ dedi. Grip aşısındaki virüsler öldürülür. Bu nedenle insanlar gribi grip aşısından alamazlar. İnsanların grip aşısı olduktan sonra bağışıklık kazanmaları yaklaşık iki hafta sürdüğü için, bazı insanlar bu süre zarfında gribine maruz kalmaları durumunda aşı olduktan kısa bir süre sonra gribe yakalanabilirler.

Kimler Grip Aşısı Yaptırmamalı?

  • 6 aydan küçük olan bebekler.
  • Geçmişte grip aşısına karşı alerjik reaksiyon gösterenler.
  • Yüksek ateşi olanlar. (ateş düşene kadar beklenmelidir)

Ancak Schaffner’e göre hafif bir soğuk algınlığı veya baş ağrısı gibi basit bir hastalığınız varsa grip aşısı olabilirsiniz.

Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.
CDC : ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Seval ÖZGÜR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

aktif kömür

Aktif Kömür Nedir? Nerelerde kullanılır ve Ne işe Yarar

mini beyin

Canlı Mini Beyin Yaratmaya ‘Tehlikeli Bir Şekilde Yakınız’