Gün İçinde Değişen “Baskın Burun Deliğiniz” Beyin Aktivitenizi Etkileyebilir

Dinlenirken bile “en çok nefes aldığınız burun deliğiniz” yani “baskın burun deliğinizi” sürekli olarak soğuk algınlığınız olmadığı müddetçe-değiştirirsiniz. Siz fark etmeseniz dahi, burun delikleriniz sürekli olarak liderlik koltuğunda yer değiştirir ve bu yer değiştirmeden sorumlu olan taraf; beyindeki aktiviteyle ilişkilendirilebilir.

Bu süreç burun döngüsü adıyla bilinir ve bilinç dışı olarak sağ ve sol burun deliklerindeki kısmı tıkanıklığa göre şekil alır.

Bu sihir gibi olay burnun iki tarafında da bulunan ve uzun ince bir kemik rafı olan “burun konaklarında” gerçekleşir. WordsSideKick sitesindeki bir rapora göre, bu döngü burnunuzun 3:1 hava akış oranına sahip olmasına yol açabilir.

Yani burdaki asıl olay nedir? Çoğu nem, patojen temizleme ve genel burun bakımına odaklanan bu konuda birkaç teori mevcut.

Bağışıklığımıza Dinlenme Süresi Verir

Burnunuzun içi küçük tüyler ve mukoza adlı sıvıyla kaplıdır. Bunlar, havadaki zararlı partikülleri solunum sisteminize ulaşmadan tutmak suretiyle; hasta olmanıza engel olup sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

Soldan sağa geçiş yaparak, burun döngüsünün bir taraftaki hava akışını azaltmak; diğer tarafa dinlenme sırası gelmeden önce, burnu nemli tutmaya yetecek kadar süre tanınması muhtemeldir.

Bu ayrıca, bağışıklığımıza dinlenme süresi vererek burun deliğine takılan her şeyi atmak için imkan tanır.Bu döngünün, hayat şartları ya da bir hastalık tarafından kesintiye uğramadığı taktirde her iki saatte bir; uykuda dahi olsanız yer değiştirdiği düşünülmektedir. Baskın burun deliğini değiştirmenin dezavantajı, bir tarafta bir şeyler ters giderse,burundan nefes almanın kimi zaman rahatsız hissettirmesidir.

Mesela, bir soğuk algınlığı geçiriyorsunuz ve sol burun deliğiniz kapalı, fakat sağ burun deliğiniz baskın olduğu sürece siz de iyi olacaksınız. Fakat, bu durum siz uykudayken değişirse, sol burun üzerine düşen görevi yapamadığından; siz de uyanabilirsiniz. İlginçtir ki, yapılan araştırmalar burun deliğinin baskınlığının bazen beyin aktivitesiyle ilişkili olabildiğini ortaya koydu.

Araştırmacılar bir elektroensefalogram kullanarak, beynin karşı tarafındaki yüksek aktivitenin, önde gelen burun deliğine bağlı olduğunu keşfettiler, yani sol burun deliği en aktif olduğunda, beynin sağ tarafı da öyleydi.

Her İki Parametreyi De Değiştirebildiği Keşfedildi

O zamandan beri, hem doğal olarak baskın burun deliği hem de zorunlu burun deliği baskınlığının (burnunuzun yarısını manuel olarak kapatma) beyin aktivitesi üzerindeki etkileri üzerine  bir dizi çalışma yapılmıştır. Bazı insanlar, fizyolojik fenomenlerle  bağlantılı yoga uygulamalarında olduğu  gibi, daha üretken bir  zihinsel duruma  yol açıp açmayacağını  görmek için zorla burun deliğinden nefes almayı denedi. Beyin aktivitesi ve bilişsel aktivitelerdeki performans üzerindeki etkisi araştırılmış ve her iki parametreyi de değiştirebildiği keşfedilmiştir.


Peki, şimdi yüzünüzdeki işin çoğunu kim yapıyor?

Feyza KIRAZOGLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İklim Krizi İçin Son Şans: COP26 Ve İklim Zirvesi

Dünya Üzerinde Varolan İnsan Türüne Yakın 7 Homo Türleri