Günbatımı ve Gündoğumunda Gökyüzü Neden Kırmızı Renkte Görünür?

Günbatımı, bazen sevgililerin en huzurlu anı bazen de yalnızların en hüzünlü anıdır. Fotoğraf karelerinin de vazgeçilmezi olan günbatımı neden kızıl renkte görünür ? Bunun 2 önemli sebebi vardır. İlki bu olaya sebep olan bir fizik yasasıdır.

Diğeri ise bunu hissetmemizi sağlayacak koşulların gerçekleşiyor olmasıdır. Güneş ışığı atmosferden geçerken saçılıma uğrar.

Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz ışığa göre enerjisi daha yüksek olan mavi ışık, kırmızı ışığa göre de dokuz kat daha fazla saçılıma uğrar.

Bu nedenle beyaz rengin içindeki mavi ışık son derece azaldığı için cisim kırmızı bir renkte görünmeye başlar. Bunun bu kadar belirgin olarak bize yansımasının sebebi; Dünya’nın küresel olmasıdır.

Dünya küresel olduğu için, ufka baktığımızda önümüzde yer alan atmosfer katmanı, tepe noktasına baktığımızda gördüğümüz katmandan çok daha kalındır.

Bu sebeple ufka yakın cisimlerden gelen ışık, daha kalın bir atmosfer tabakasından geçmek zorunda kalır.

Dolayısıyla ufka yakın bir cismin ışığı, mavi ışığını daha çok saçar, bu yüzden daha kırmızı görünür.

Günbatımı neden kızıl renkte görünür?
Günbatımının neden kızıl renkte göründüğünün basit bir şeması

Yukarıdaki şema, gün ortasında ışığın geçebileceği daha az atmosfere sahip olduğunu göstermektedir. Dünya atmosferine ulaştığında her yöne dağılır, bu nedenle mavi güneş ışığı görürüz. Mavi, daha kısa, daha küçük dalgalar halinde hareket ettiği için diğer renklerden daha fazla saçılır.

Ancak günbatımında ışığın atmosferde daha fazla yol alması gerekir. Daha kısa dalga boyundaki mavi ışık, güneş ışığı daha büyük bir mesafeden geçerken daha fazla saçılır ve daha uzun dalga boylu sarı ve kırmızı ışığı görürüz. Bu etkiler Rayleigh Saçılımının bir nedenidir.

(Rayleigh saçılımı, ışığın veya diğer elektromanyetik radyasyonun, ışığın dalga boyundan daha küçük tanecikler tarafından saçılımını ifade eder. Bu isim, İngiliz fizikçi Lord Rayleigh’ın adına ithafen verilmiştir. Işık, saydam katı veya sıvıların içinden geçtiğinde de meydana gelse de en çok gazlarda gözlenir.)

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Dünya ismi nereden geliyor, Bu ismi kim verdi, Anlamı Nedir?

    Dünya ismi nereden geliyor, Bu ismi kim verdi, Anlamı Nedir?

    Tuz; buzu ve karı nasıl eritir?

    Tuz; Buzu ve Karı Nasıl Eritir?