Güneş Enerjisi ile Çalışan Dronelar

Güneş enerjisi ile çalışmalarını gerçekleştiren Solar Impulse 2 isimli uçağının pilotu ve mucidi olan Borscherg, 2 yıl gibi bir süre zarfında tam anlamıyla güneş enerjisi ile çalışacak insansız hava aracı yani drone üretimi yapmayı amaçladıklarını vurguladı.
Borschberg, tasarımı yapılacak drone’nin 6 ay gibi bir süre ile hiç ara verilmeden güneş enerjisi ile çalışmalarını yerine getirecek olan aracın, özellikle iletişim ve tarım sektöründe kullanım göreceği vurgulandı.
Drone’nin esneklik açısından esneklik olarak sağlamış olduğu uydulara nazaran daha avantajlı olduğunun altını çizen Borschberg, ‘’ Ekip olarak tamamı ile güneş enerjisiyle faaliyetlerini yerine getirecek insansız hava aracı üzerindeki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu projeyi iki yıl gibi bir süre zarfında hayata geçirmeyi hedeflemekteyiz’’ ifadelerini kullandı.
Borschberg, uyduların havadaki süre sırasınca sabit bir şekilde duramadığını ve devamlı olarak dünya çevresinde tur atmak zorunda kaldığını söyleyerek, ‘’ Drone’ler ise burada sabit bir şekilde durabiliyor. Diğer yandan aracı istediğiniz anda bir yere indirerek, yapısını değişikliklere uğratabiliyorsunuz. Bundan dolayı da uydulara nazaran daha avantaja sahip konumda. Araç normal bir hava trafiğinde 20 kilometre hızın üzerine çıkarak atmosfer üzerinde uçuşunu gerçekleştirebilecek.’’ dedi.
Dünya üzerinde birden fazla şirket güneş enerjisini kullanarak çalışmalarını yerine getirecek drone üretimini yapmak adına çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Borschberg, ‘’ Airbus, Google, Facebook ve Boeing de tam anlamı ile güneş enerjisiyle faaliyetlerini yerine getiren bir drone imalatını yapmanın üzerinde çalışmalarını yapıyor. Google ve Facebook bu araçların sayesinde havadan yüksek hızda ve uzun mesafede iletişim kurma yöntemlerini sağlamayı hedeflerken, Airbus ve Boeing de önümüzdeki zamanlarda uyduların yerine geçebileceğini düşündüğü bu tarzdaki insansız hava araçlarının imalatı ile sektör içerisinde yerlerini şu andan itibaren sağlamlaştırma amacı gütmekte ‘’ dedi.