Güneşin Etrafını 165 Günde Dolanan Asteroit: 2019AQ3

Son yıllarda astronomi alanında oldukça önemli keşifler yapan araştırmacılar, yeni bir keşfe imza attı. Astronomlar, Güneş’in etrafındaki bir tam turunu sadece 165 dünya gününde tamamlayan bir asteroit keşfetti. 2019AQ3 adı verilen asteroit, Güneş’in etrafını en hızlı dolanan asteroit olarak kayıtlara geçti.

California Institute of Technology’nin astronomik veri ve bilim merkezi IPAC (Infrared Processing and Analysis Center/Kızılötesi İşleme ve Analiz Merkezi)’nden araştırmacı Quanzhi Ye, ”Venüs’ün yörüngesinin dışında dolanan olağan dışı bir cisim bulduk.

2019AQ3 adını verdiğimiz asteroit, çok değerli. O bölgede buna benzeyen ve henüz keşfedilmemiş pek çok göktaşı olabilir. Bu keşif ile birlikte önemli bir zincirin ilk halkasını tamamlamış olabiliriz. Gerçekten de önemli bir olay.” dedi.

Zwicky Geçici Tesislerinde, 4 Ocak’ta Quanzhi Ye tarafından keşfedilen bu gök cismi, Atiras olarak bilinen ve 800.000 gök taşının yalnızca 20 tanesini barındıran kategoriye dahil edildi.

Dünya’dan daha iç tarafta yörüngelere sahip olan Atira türü, köken gizemini koruyor. Bu keşif ile birlikte Atira türünün de gizemi çözülebilir.

Dünya’ya 35.4 milyon kilometre yaklaşacak olan 2019AQ3, insanlık için herhangi bir tehdit barındırmıyor. Yarıçapının 1.6 kilometre olduğu düşünülen gök taşının tam boyutu halen daha bilinmiyor.

4 Ocak’ta tespit edilen 6-7-8 Ocak’ta teleskoplarla analiz edilen ve 2015-2019 arasındaki görüntülerin incelenmesiyle kesinliğini kazanan 2019AQ3, ZTF teleskobunun en görkemli keşfi de olmayı başardı. Astronomi uzmanlarının yeni hedefi; bilinmeyen bölgelerde bu tarz keşifleri sürdürmek.

Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bilim insanları, yapay zekaya sağduyuyu öğretmeye çalışıyor

Kahkaha Beyin Ameliyatı İçin En İyi İlaç Olabilir