Günlük Yürüyüşlerde Kullanabileceğiniz Yeni Robotik Şortlar 

Sağlıklı uzuvlarınız ve bir sinir sisteminiz  varsa, düşünmeden yapabileceğimiz aktiviteler arasında yer  alan yürümek, koşmak çok da zor olmasa gerek. Fakat büyük miktarda yük taşıyan bir askerseniz bir adım atmanız uzun bir süre sonra epey zor olacaktır.
DARPA, Warrior Web adlı bir projeyi finanse ettiğinde, fütüristik bir “exosuit (dış iskelet)” fikrinin 2011’de ortaya çıktığı yer burasıydı. (Harvard Üniversitesi ‘ndeki Wyss Enstitüsü) ABD Ordusu, askeri personele ağır kaldırma ve genel olarak fiziksel performansı iyileştirme konusunda giyilebilir bir cihaz oluşturmak için Harvard ’ın Wyss Enstitüsü’nden araştırmacılarla işbirliği yapmıştır.

Günlük Yürüyüşlerde Kullanabileceğiniz Yeni Robotik Şortlar

Ordunun, 2017 yılına kadar araştırmacılarla birlikte üç yıl boyunca test ettikleri sağlam bir dış prototipi mevcuttu. Ancak önemli bir problemi vardı. Dış iskelet askerlerin hızlı bir şekilde yürümesine izin veriyordu fakat cihaz ile koşma eylemi sağlanamamıştı.
Bu nedenle, Wyss Enstitüsü ‘ndeki araştırmacılar, ister koşma isterse yürüme durumunda kullanıcılara yardımcı olan, eski prototip üzerine bir exosuit geliştirmişlerdir. Araştırmacılar bunu geliştirmenin kolay göründüğünü ancak gerçekten de zor olduğunu söylemiştir.
Yeni iterasyon, kullanıcının yürüyüşüne bağlı olarak bacakları belli bir şekilde çekmek için tasarlanmış, uyluk ve bel çevresine sarılmış kabloları olan, yumuşak  kısa bir şort sunmaktadır.
Bilim dergisinde Perşembe günü exosuit üzerine yayınlanan araştırma, bu yeni teknolojinin temelini çizmekte. Ayrıca, yürüme ve koşma hareketlerinin gömülü bir bilgisayar kullanılarak nasıl belirlenebileceğini açıklamaktadır.
Exosuit uygulamaları ordunun çok ötesine gidebilirdi (hastanelere ya da iş yerlerine) ancak DARPA, projeyi birkaç yıl önce finanse etmeyi bırakmıştır.

Basit Olmayan Basit Bir Hareket!

Günlük Yürüyüşlerde Kullanabileceğiniz Yeni Robotik Şortlar

Sabahları işe yetişmek için acele eden insanlarla dolu bir cadde hayal edelim. Otobüsü yakalamak için hızlıca birinin çıkması, başka birinin kırmızı ışıkta koşarak karşıya geçmesi veya birinin bir yokuştan yürümesi, ki bu insanların yürüyüşleri her senaryoda farklı olacaktır. Bu hareketlerdeki değişimi çok zor fark ederiz ancak bir insanın yürüdüğünü, koştuğunu ya da yokuş yukarı gittiğini bilmek için bir makineyi eğitmek göründüğünden çok daha zordur.
Exosuit, kullanıcının yürüyüşünü neredeyse yüzde 100 doğrulukla belirleyene kadar test etmektedir. Tamamen mükemmel olmaz ama mükemmele oldukça yakın olduğu söylenebilir. Araştırmacılar, algoritmanın koşu bandında test edilirken zamanda %100, dışarıda test edilirken ise zamanda %99.98 doğru yürüyüş tahmininde bulunduğunu bildirmiştir.
Exosuit ‘in kabloları kullanıcının yapması gereken hareketi kısmen üstlendiğinden yani bacaklarında çekme hareketi oluşturduğundan, bilgisayar tam olarak hangi yöne çekmeleri ve ne kadar güç kullanmaları gerektiğini bildirmektedir. Aksi takdirde, teknik takım lideri David Perry, kıyafetin yardım etmekten çok hareketleri engelleyebileceğini söylemektedir.
Perry, “Hem yürümeye hem de koşmaya yardımcı olan bacağı çekmenin tek bir yolu yok . Eğer tek bir adımı kaçırırsanız nasıl hareket edeceğini karıştıracaktır.” şeklinde eklemiştir.

Araştırmacılar vakitlerinin birçoğunu kendileri de şort giyerek geçirmiştir: Son gösterilerini yapmadan önce, altı askerin eğitim alıştırmaları sırasında exosuit giydikleri bir denemede, Perry, meslektaşlarının uygun olduğunu ve araştırma binalarının etrafında koştuğunu söylemektedir.
Şortun tam olarak ne yaptığını söylemenin de zor olduğunu ifade eden Perry, askerlerle birlikte, ileri teknoloji ürünü exosuitlerin, metabolik hızlarının yürürken yaklaşık yüzde 9,3 ve koşarken yüzde 4 oranında azalmasını sağladığını eklemektedir.
Perry, exosuiti kapattıktan sonra bacaklarınızda aniden bir ağırlık hissedeceğinizi ve robotun sizin için ne kadar iş yaptığını fark etmiş olacağınızı ifade etmektedir. Bunu hava alanında travelator (yürüyen yolun) bitiminde hissettiğimiz duruma benzetebiliriz.

Exosuit Satışları

DARPA fonu olmasa da bu teknolojiyi askeri ortamlarda kullanmak tamamen ortadan kalkmış sayılmaz. Perry, Wyss Enstitüsü’nün şortları çeşitli pazarlara ulaştırmanın yeni yollarını aradığını söylemektedir.
Felç ve multipl skleroz hastalarının iyileşme güçlerini yeniden kazanmalarına yardımcı olmak ve teknolojiyi hastanelerde ve fizik tedavide kullanmak adına halen ReWalk Robotics ile ortaklıkları vardır.
Perry, bu robot şortlarının, işçilerin ağır yük taşıdığı endüstrilerdeki yaralanmaları önlemek için de kullanılabileceğini söylemektedir. Wyss Enstitüsü, exosuit gibi teknolojileri ticarileştirmek için farklı endüstrilerden profesyonelleri işe almakta ve ekip, daha geniş bir vücut tipine uyacak şekilde robot şortlar geliştirmek için giyim tasarım uzmanlarına bile sahip.
Öyleyse kim bilir belki bir gün kendinize bir çift fütüristik şort satın alabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Robot Nedir? Popüler Kültürde Robotlar
Amazon, Microsoft ve Intel katil robotlar üzerine çalışıyor
Bu robotik kol bir engellinin yeniden hissetmesini sağladı
Editör / Yazar: Aybike PİROL
KAYNAK: http://blogs.discovermagazine.com/d-brief/2019/08/15/these-robotic-shorts-make-everyday-strolls-feel-like-a-moving-airport-walkway/#.XWI7NeMzbIX

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Beynin Pusulasını Bulmak

Atalarımız Kaç Nesli Tükenmekte Olan İnsan Türü ile Aynı Zamanda Yaşadı?