Günümüzde kullandığımız vinç mekanizması antik Yunanlılara dayanıyor

Temel olarak, bugün şehir siluetini oluşturan Vinçler, Yunanlıların olağanüstü bir mühendislik harikası olan, milattan önce altıncı yüzyılın sonlarında icat ettiklerinden çok farklı değil.

Ancak yeni araştırmalar, Antik Yunanlıların vinçleri icat etmeden önce bir yüzyıldan daha fazla bir süre zekice tasarlanmış bir kaldırma mekanizması kullanmış olabileceğini öne sürüyor.

Yunanlıların, vinç bulunmadan önce devasa taş binalarını nasıl inşa ettikleri ve ne zaman kaldırma mekanizmalarının, devasa taşlar elde etmek için rampaların geleneksel kullanımının yerini almaya başlamış olabileceği konusunda bazı tartışmalar var.

Taş bloklardan bazıları Kredi: (Pierattini, Annual of the British School at Athens, 2019)

Indiana Notre Dame Üniversitesi ‘nden mimarlık tarihçisi Alessandro Pierattini, Antik Yunan tapınaklarında ki taşların yeni bir analizini sundu. Taş bloklarının, vinçten yaklaşık 150 yıl önce kaldırılıp, yerlerine yerleştirildiğini iddia etti.

İlgili: Antik Megalitlerin 50 Görüntüsü ve Mantığa Meydan Okuyan Mükemmel Şekilli Taşlar

Pierattini, “Yunanlıların bina teknolojisindeki en önemli keşfi vinçtir” diyor. “Daha önce hiç bir medeniyetin bu aleti kullanmadığını ve ‘kaldıraç’ neredeyse 25 yüzyıl boyunca kayda değer değişiklikler yapılmadan bina inşaatının merkezinde kaldı. Çünkü mükemmel gözüküyordu.”

Pierattini ‘nin çalışması, ‘Isthmia ve Corinth’ de dâhil olmak üzere tapınaklarda kullanılan dönem bloklarında bulunan halat oluklarıdır üzerineydi. Taşların son yerlerine kaldırılmasında ya da taş ocağından çıkarılmasında halatların kullanılıp kullanılmadığı konusunda bazı tartışmalar oldu. Ve Pierattini, büyük olasılıkla kullanıldığını söylüyor.

İnşaat lojistiği hakkında yeni bir hipotez

Pierattini, antik taşlardaki olukları analiz ederek ve o tarihte ki gibi halatlarla deneyler yaparak, halatlı bir kaldırma sisteminin 200 – 400 kilogram ağırlığında ki blokları yükseltmek için yeterli olacağı sonucuna ile inşaat lojistiği hakkında yeni bir hipotez ortaya koydu.

Pierattini ayrıca taş ocağı sahasından herhangi bir oluk eklenmeden taş blokların taşınabildiğinin kanıtlarını buldu. Ayrıca taşları yerine koyma zamanı gelene kadar olukların gerekli olmadığı hipotezini destekledi.

Bunun üzerine, araştırmacılar; daha karmaşık tekniklerin temelini oluşturan akıllı bir kol ve silindir kombinasyonu kullanarak, taş blokların kaldırıldıktan sonra yerine oturtulmasında yardımcı olan taş bloklardaki farklı kesiklere ve oluklara dikkat çekti.

Kaldırma nasıl işe yarayabilirdi. Kredi: (Alessandro Pierattini)

“Yerleştirme ve kaldırma prosedürü, hali hazırda duvarda bulunan komşusuna sıkıştırılırmış her bir taş bloğu indirmeye izin veren kollar ve halatların bir kombinasyonunu içeriyordu. Bu, antik zamanlarda Yunan inşaatında ‘kriko kolunun’ en erken belgelenmiş kullanımıdır.” Pierattini, bunun kaldırma makinelerinin kullanımının düşünülenden daha önce, yaklaşık bir buçuk yüzyıl öncesinde kullanıldığını öne sürdü.

Pierattini ’nin çalışması, Antik Yunan inşaat yöntemlerinin düşündüğümüzden daha da yenilikçi ve akıllıca olduğunu öne süren büyüleyici bir araştırmadır. Yapıları binlerce yıl önce inşa etmiş olabilirler, ancak biraz dedektiflik çalışmasıyla, kullanılan teknikleri takip edip öğrenebileceğimiz düşünmek eğlenceli.

Pierattini, yayınladığı makalesinde “olukların derinliği, maksimum taş blok ağırlığı ve halatların kuvveti çalışması, bu vinçlerin kaldırmak için kullanıldığı, orijinal tezin teknik olarak makul olduğunu gösteriyor ” dedi.

“Ayrıca, bu tez, olukların kendine özgü düzenlerini açıklamasında, taş ocakları için kullandıkları alternatif teorisinden daha çekici kılıyor.”

Araştırma, Atina’daki İngiliz Okulunun Yıllık sayısında yayınlandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Engin ALIR

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Dukan Diyeti: Nedir, Listesi, Aşamaları ve Nasıl Yapılır?

    Dukan Diyeti: Nedir, Listesi, Aşamaları ve Nasıl Yapılır?

    Zeki Erkeklerin Her Zaman Yaptığı 42 Şey

    Zeki Erkeklerin Her Zaman Yaptığı 42 Şey