Günümüzde Yaşayan En Etkili 19 Bilim İnsanı

Bilim insanları dünya üzerindeki en etkili insanlardır. Tıp ve teknolojide hızlı bir ilerleme sağlanmasına yardımcı olan bilim insanları aynı zamanda dünyanın ne olduğunu ve nasıl bir sistemle çalıştığını insanların kavraya bilmesine yardımcı olmaktadırlar.

Bilim insanlarının kültürümüzün dünya görüşünü şekillendirmedeki rolü rakipsizdir. Dünyayı en fazla etkilediği düşünülen ve hala yaşayan 19 bilim insanı ise şu şekilde sıralanmaktadır:

1. Timothy John “Tim” Berners-Lee

Web’in bağlı olduğu aktarım protokollerini başarıyla uygulayan ilk kişi olan World Wide Web’i icat etti.

tim-berners-lee_1366736c-570x357

2. Noam Chomsky

Bir dil bilimci ve filozof olmasına rağmen, psikoloji alanını temelde yeniden şekillendiren Noam Chomsky, en azından davranış bilincini dinin doğuşuyla ilgili fikirleri yoluyla değiştirerek yeniden şekillendirmiştir.

noam_chomsky-570x285

3. Clinton Richard Dawkins

Evrimci biyoloji kullanan Richard Dawkins, kendimizi en temel seviyelerde anlama biçimimizi şekillendirdi.

Clinton Richard Dawkins, Britanyalı etolog, evrimsel biyolog ve yazar. Oxford Üniversitesi bünyesinde 1995 yılında Charles Simonyi tarafından oluşturulmuş Bilimin Kamu Tarafından Anlaşılması için Smonyi Kürsüsü’nde 2008 yılında emekli oluncaya kadar görev yapmıştır.

richard_dawkins-570x321

4. Persi Warren Diaconis

Grupların matematik teorisini istatistikle birleştiren Persi Diaconis, rasgelelik hakkındaki anlayışımızı radikal bir şekilde yeniden yapılandırdı.

Persi Warren Diaconis, bir Yunan kökenli Amerikalı, Stanford Üniversitesi’nde İstatistik ve Matematik Profesörüdür.

Madeni para sayma ve karıştırma oyun kartları gibi rastgele ve rastgeleleştirme içeren matematiksel problemlerle uğraşmasıyla biliniyor.

persi_diaconis-570x378

5. Jane Goodall

Primatlarla ilgili çalışmaları olan Jane Goodall, hayvan krallığında en yakın akrabalarımızı anlamamıza öncülük etti ve bize odak verdi.

Şempanze meraklısı Jane Goodall gibi olağanüstü bilim insanlarının araştırmaları, bağlılığı ve şefkati sayesinde, son yıllarda yaban hayatı korumaya yönelik tutumlar çarpıcı bir şekilde değişmiştir.

Çocukluğundan beri Jane, doğduğu savaştan, İngiltere’den uzakta Afrika’daki vahşi yaşama kavuşmahayalleri kuruyordu. Jane Goodall hakkında daha fazla bilgi için: Bilim Tarihine Katkıda Bulunmuş 10 Harika Kadın Bilim İnsanı

jane_goodall-570x382

6. Alan Harvey Guth

Alan Guth, enflasyonist kozmoloji fikri Big Bang hakkındaki anlayışımızı ve evrenin geniş ölçekli yapısını değiştirdi.

Alan Harvey Guth, Amerikalı teorik fizikçi ve kozmolog. Temel parçacık teorisi üzerine araştırma yapmış ve bu teorinin evrenin ilk aşamalarına nasıl uygulanabileceğini incelemiştir. Günümüzde Massachusetts Teknoloji Enstitüsü fizik bölümünde profesörlük yapan Guth, kozmik enflasyon teorisinin yaratıcısıdır.

alan_guth

7. Donald Ervin Knuth

Donald Knuth, algoritma teorisi üzerindeki çalışmaları bilgisayar bilimleri alanını değiştirdi. (Will Robertson’un izniyle)

Donald Ervin Knuth, Stanford Üniversitesi emekli profesörü ve yapmış olduğu çalışmalarla dünyaca tanınan ünlü bilgisayar bilimci olarak bilinir. Knuth The Art of Computer Programming serisinin yazarıdır. Bu seriyi hayatı boyunca yaptığı en güzel çalışması olarak görmektedir.

donald_knuth-570x338

8. Lynn Margulis

Lynn Margulis, simbiyogenezisiyle ilgili düşünceleri, biyolojik evrimin anlaşılmasına yönelik geleneksel yöntemleri zenginleştirmiştir.

Lynn Margulis Amerikalı biyolog, taksonomist, bakteriyolog, kuramcıdır. Aynı zamanda toplum tarafından bilim yazarı ve eğitimci olarak tanınır. En önemli savunusu yaşamın tarihinde iki ya da daha fazla soyun ortak yaşam ile bir araya geldiğini anlatan “evrimde ortak yaşam” fikridir.

lynn_margulis-570x427

9. Gordon Moore

Intel’in kurucusu olan Gordon Moore, bilgi teknolojisi devrimini (“Moore’un Yasası” adını veriyor) yapabilmek için iş dünyasını bilimle birleşti.

gordon_moore-570x402

10. Roger Penrose

Roger Penrose, yalnızca temel fizikte değil, insan bilinciyle olan bağlantılarıyla da yeni bir zemin oluşturmuştur.

Sir Roger Penrose OM FRS, İngiliz matematiksel fizikçi, matematikçi ve bilim felsefecisidir. Oxford Üniversitesi Matematik Enstitüsü’nde Matematik Fahri Profesörüdür aynı zaman Wadham Koleji’nde Fahri Akademi Üyesidir.

roger_penrose-570x427

11. Allan Sandage

Allan Sandage, efsanevi Edwin Hubble’ın çalışmalarını dünyanın en büyük canlı gözlemci astronom olmak için sürdürdü.

Allan Rex Sandage Amerikalı bir astronomdu. Kaliforniya, Pasadena’daki Carnegie Gözlemevlerinde Personel Üyesi Emeritus idi. Hubble sabiti ve evrenin yaşı için makul olan ilk doğru değerleri belirledi.

allan-sandage-570x441

12. Frederick Sanger

Araştırmaları ilk önce proteinlerin yapısını ortaya koyan Frederick Sanger, kimya alanında iki kez Nobel Ödülü kazandı.

Frederick Sanger Büyük Britanyalı biyokimyager. 1958 ve 1980 yıllarında 2 kez Nobel Kimya Ödülü kazanmıştır. 1958 yılında “proteinlerin, özellikle de insülinin yapısı üzerine çalışmaları için” Nobel Kimya Ödülü kazanmıştır ve bu ödülü aynı kategoride 2 kez kazanan tek kişidir.

frederick_sanger

13. Charles Townes

Charles Townes, şimdi teknoloji ve günlük yaşamda her yerde bulunan lazeri icat etmiştir.
Charles Hard Townes Amerikan Nobel Ödüllü fizikçi ve eğitimci. Townes en çok maserler üzerindeki teori ve uygulama çalışmaları ile bilinir. Maserlerin ana patentini alan Townes ayrıca maser ve lazer araçları ile bağlantılı kuantum elektroniği üzerinde de çalışmıştır.

charles_townes-570x427

14. Craig Venter

İnsan Genomu Projesinin tamamlanması ve sentetik genomlar ile yapay olarak oluşturulmuş hücreler üzerine çalışmalarına devam eden Craig Venter, hayat anlayışımıza temel olarak meydan okuyor.

craig_venter-570x373

15. James Watson

DNA yapısının Francis Crick ile birlikte keşfedilmesi, biyolojinin tümünde devrim yaratan ve 20. yüzyılın dönüm noktası olan James Watson.

james_watson

16. Steven Weinberg

Fizik kuvvetlerini birleştirme konusundaki çalışmaları ve son derece iyi yazılmış bilim hakkındaki popüler kitapları olan Steven Weinberg . Bilimi daha geniş bir kültüre yayan önemli bir kamusal entelektüellerde bir tanesidir.

steven_weinberg

17. Andrew Wiles

Andrew Wiles, 300 yıllık Fermat Matematik Tahmini sonuçlarından kararlı bir şekilde çözümlenemeyen sorunların sonuçta yaratıcı iç görüler yoluyla çözüm üretebileceğini gösterdi.

andrew-wiles-570x216

18. Edward O. Wilson

Sosyobiyoloji üzerine çalışması evrimsel düşünceyi etiğe ve psikolojiye iten Edward O. Wilson.
Genellikle E. O. Wilson olarak belirtilen Edward Osborne Wilson, Amerikalı bir biyolog ve doğa  yazardır. Biyolojik uzmanlığı, dünyanın önde gelen uzmanı olarak adlandırıldığı karıncaların araştırması olan myrmecology ‘dir.

edward-wilson-570x459

19. Edward Witten

Sicim teorisinin matematiksel temelleri üzerinde çalışma yapan Edward Witten.
Edward Witten Amerikalı teorik fizikçi ve İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde profesör. Süpersicim Teorisi’nde dünyanın önde gelen araştırmacılarından.

edward_witten

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Japonya’da Dev Maden Keşfi

    Çin'in uzay aracı Ay'ın karanlık yüzüne iniş yaptı