Haftada 2 Saat Sağlıklı Yaşam İçin Kilit Doz: Doğa

Doğada en az 2 saat vakit geçirmek, büyük ölçekli çalışmaya göre sağlık ve refahı yükseltmek  için çok önemli bir eşik olabilir. Araştırma; bilimsel olarak yayınlanan çalışma, Ulusal Sağlık Araştırma Enstitüsü( NIHR) tarafından finanse edidi Exeter Üniversitesi tarafından yönetiliyor.

Haftada en az 120 dakikasını  doğaya harcayan kişilerde , ortalama bir hafta boyunca doğayı hiç ziyaret etmeyenlere göre sağlık ve yüksek psikolojik refah durumlarının anlamlı derecede daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Bununla birlikte, haftada 120 dakikadan daha az süre boyunca parklar, ormanlık alanlar, plajlar gibi doğal ortamları ziyaret eden insanlar üzerinde  böyle bir fayda bulunamamıştır.

Yeni Sağlıklı Yaşam Araştırması

Araştırma İngiltere’deki 20.000 kişiden alınan verilerle yapıldı ve 120 dakikalık ziyaret içerisinde;  tek ziyaret etme ile  birkaç kez ziyaret etmenin öneminin olmadığı belirlendi. Ayrıca erkek, kadın, yaşlı genç, farklı mesleki ve etnik gruplar arasında, hem zengin hem yoksul bölgelerde yaşayanlar arasındaki ve hatta hastalığı olan ve engeli olan insanlar arasında uygulanan 120 dakikalık eşiği buldu.

Çalışmayı yöneten Exeter Tıp Fakültesi hocası Dr. Mat White “İnsanların sağlığı için doğada bulunmanın iyi olduğu biliniyor ancak şu ana kadar ne kadar süre yeterli olacağını söyleyemiyorduk.

Bu araştırmada doğa ziyaretlerinin çoğu insanların yaşadıkları ortamların sadece 2 mil uzaklığına gitmesiyle gerçekleşti. Bu yüzden yerel şehir alanlarına gitmek bile iyi bir şey gibi görünüyor.” dedi. Daha yeşil bir mahallede yaşamanın; örneğin hava kirliliğini azalttığından sağlık için iyi olabileceğine dair artan kanıtlar var.

Mevcut araştırmadaki veriler,  insanların doğal yaşamlarındaki haftalık temasları  hakkında veriler toplayan dünyanın en büyük araştırması olan Natural England kurumundaki  doğal çevre anketi ile etkileşim izleme monitöründen geldi.

Sağlıklı yaşam için doğa gezisi. fotoğraf Kredisi: © Bogdan Sonjachnyj Shutterstock

Araştırmanın ortak yazarı olan İsveç ’teki Uppsala Üniversitesi ’nden Prof. Terry Harting “ Doğada zaman geçirmenin, sağlık ve refah için iyi olmasının yaşam koşullarına bakış açıcı kazandırma , stresi yenmek düşürmek, arkadaşlar ve aile ile kaliteli zaman geçirme gibi durumları içeren bir çok nedeni olabilir. Bulgular sağlık  çalışanlarına haftalık çalışma kurallarına benzer , temel sağlık ve refahı  sağlamayı teşvik etmek için doğada zaman geçirme konusunda önerilerde bulunarak destek sunuyor. “dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bebeklerin İhtiyaç Duyduğu Sağlıklı Mikrobiyomlar Nereden Geliyor?

Yeni bir Çalışmaya Göre, Sağlıklı İnsanlar Bile Mutant Hücrelerle Dolu

Bilim insanları, sağlıklı bir uyku için en uygun süreyi belirledi

Editör / Yazar: Seda ÇAKMAK

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190613095227.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karanlık Madde Hakkında 10 İlgi Çekici Teori

İvme ölçer Nedir ve Nasıl Çalışır?