Hamam Böcekleri Durdurulamaz Hale Geliyor! Böcek istilası Yaşanabilir

Böcekler konusunda titiz ve onları sevmeyen insanların korktuğu gün sonunda gelmiş olabilir: Hamam böcekleri yenilmez hale geliyor. En azından Alman hamam böceği (Blattellagermanica). Araştırmacılar uzun zamandır şehirlerde yaygın olarak zararlı olan bu canlıların hemen hemen her tür kimyasal böcek ilacına karşı giderek daha dirençli hale geldiklerini fark etti.
Ancak her böcek ilacı aynı etkiyi yapmaz. Bazıları sinir sistemini bozar, bazıları ise dış iskelete saldırır. Ancak hamam böceği dâhil birçok böcek en sık kullanılan böcek öldürücülerden en az birine karşı direnç geliştirmiştir.
Hamam böcekleri yaklaşık olarak 100 gün yaşarlar ve bu nedenle de hızlı bir şekilde direnç geliştirirler. En dirençli hamam böceklerinden gelen genler yeni nesillere aktarılır.

hamam böcekleri yakında durdurulamaz olabilir!
hamam böcekleri yakında durdurulamaz olabilir!

Araştırmacılar Alman hamam böceği direncini test etmek için 6 ay boyunca Indiana ve Illinois ‘deki birden fazla apartman binasında üç farklı koloniyi incelediler. Bu üç koloni, üç farklı böcek ilacına karşı direnç seviyelerine göre test edildi: abamektin, borik asit ve Tiyametoksam. İlk olarak 3 ay boyunca sırayla kullanıldı.

Tüm Böcek İlaçları Faydasız

Daha sonra 6 ay boyunca böcek ilaclarını karıştırarak kullandılar. Son olarak ise seçilen hamam böceği kolonilerinden birinde bu zamana kadar en düşük direnci gösterdikleri tek bir kimyasal kullanıldı.

hamam böcekleri
hamam böcekleri yakında durdurulamaz olabilir!

Tüm bu testlere rağmen hamam böceği popülasyonlarında dikkate değer bir azalma gözlenmedi. Bu da hamam böceklerinin test edilen kimyasalların üçüne de hızlı bir şekilde direnç geliştirdikleri göstermektedir.
Araştırmacılar, eğer hamam böceklerinin düşük direnç gösterdikleri bir ilac varsa bunun (abamektin jel yemi) koloninin bir kısmını ortadan kaldırabileceğini keşfetti. Hamam böceklerinin nasıl geliştikleri daha fazla genetik test yapılmadan bilinemez. Ancak bulgular bu yönde devam ederse hamam böceklerinin istilasıyla karşı karşıyayız.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Pentagon virüs yayabilen böcek ordusu kuruyor “Müttefik Böcekler”
Hamamböcekleri ve karasinekler artarken, neden daha az kelebek ve arı kaldı?
Hastanelerde Tespit Edilen “Uçan Böcekler”in %90’ı Potansiyel Zararlı Bakteriler Taşımaktadır
Hamamböcekleri ve karasinekler artarken, neden daha az kelebek ve arı kaldı?
Çeviri: Muhammed Ragıb ÇALIK
Kaynak: https://www.sciencemag.org/news/2019/06/cockroaches-may-soon-be-unstoppable-thanks-fast-evolving-insecticide-resistance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Deja Vu Ne Demek Deja Vu’yu Açıklamak İçin 10 Büyüleyici Teori

Bu Bebek Dinozor Emeklemedi, Ama Yavruyken 4 Ayak Üzerinde Yürüdü.