Hamile Kalmaya Çalışan Kadınlar İçin 10 Tavsiye

Kadınların doğurganlığını en iyi hale getirmek için, bedenlerine daha iyi bakmak iyi bir ilk adımdır. Peki kadınlar hamilelik olasılıklarını arttırmak için başka ne yapabilirler?

Hamile kalmak isteyen bir kadına verilebilecek en önemli tavsiye bedenini tanımasıdır, bilhassa regl döngüsünü iyi bilmelidir, diyor Chicago’daki Northwestern Medicine’ın Doğurganlık ve Üreme Tıbbı bölümünde tüp bebek programının  tıbbi direktörü ve aynı zamanda bir üreme endokrinoloğu ve kısırlık uzmanı olan Dr. Mary Ellen Pavone.

‘’Regl olmasına ne kadar kaldığını bilmek çok önemli böylece hamile kalmak için ne zaman cinsel ilişkiye girmesi gerektiğini daha net şekilde kestirebilir,’’ diyor Pavone.

İşte sağlıklı bir kadının hamile kalma şansını arttırmasına yardımcı olacak 10 tavsiye.

  1. Adet Döngünüzün Sıklığını Kaydedin

Hamile kalmak isteyen bir kadın adet döneminin ilk günün her ay aynı sayıda gün sonra olup olmadığını takip etmelidir. Bu durumda adet döngüsü düzenli kabul edilir. Tam tersi olarak adet döngüsü düzensiz de olabilir. Bu da regl süresinin aydan aya değiştiği anlamına gelir. Bunu bir takvim yardımıyla takip eden kadın her ay yumurtalıklarının ne zaman yumurta üreteceğini daha iyi tahmin edebilir.

Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre bir kadının yumurtası üretildikten sonra sadece 12-24 saat içinde döllenebilir. Fakat erkek spermi kadının vücudunda beş güne kadar döllemeye hazır şekilde durabilir.

  1. Yumurtlamayı İzleyin

Kadınların her aydaki en doğurgan zamanlarını tespit etmeleri için çeşitli yöntemler var.

Evde kulanılabilen yumurtlama tahmin kitleri bunlardan biri. Eczanelerde satılan bu kitler, yumurtlama sırasında seviyesi her ay artan ve yumurtalıkların yumurta üretmesine neden olan lutenize edici hormonu idrar yoluyla test ediyor. Bu test pozitif çıktıktan sonraki üç gün hamile kalmak için çiftlerin cinsel ilişkiye girmeleri için en iyi zaman.

Yumurtlamayı tahmin etmek için bir diğer yöntem de kadının vajinasındaki mukus miktarını ve görünümünü düzenli olarak takip etmesi. March Dimes’a göre kadının en doğurgan olduğu yumurtlama döneminden hemen önce mukus miktarı artar ve ayrıca mukus daha ince, daha net ve daha kaygan olur.

  1. Doğurganlık Döneminde Her Gün Cinsel İlişkiye Girin

Doğurganlık için en elverişli zaman dilimi yumurtlamadan önceki beş gün ve yumurtlama günüdür. Her aydaki bu günler kadınların en doğurgan olduğu günlerdir.

Yeni teknolojilerle birlikte kadınların en doğurgan oldukları dönemi saptayabilecekleri çeşitli uygulamalar ve internet siteleri mevcut, bu tarz uygulamalar ve siteleri kadınlara hamile kalmalarının en olası olduğu zamanı belirlemeleri için yardımcı oluyor. Fakat 2016 yılında yapılan bir araştırma  bu uygulamaların tamamen doğru ve kesin olmayabileceğini ortaya koydu.

Yapılan araştırmalar, doğurganlık için en elverişi zaman diliminde her gün cinsel ilişkiye giren çiftlerle (%37) iki günde bir cinsel ilişkiye giren çiftlerin (%33) hamilelik  oranlarında ciddi bir fark olmadığını ortaya koydu, diyor Pavone.

Konu hakkında birçok yanlış bilgi ve kocakarı masalı da var. Örneğin; ne seks pozisyonun hamilelik şansına bir etkisi olduğuna ne de cinsel ilişkiden sonra kadının belli bir süre sırt üstü yatmasının hamile kalma  olasılığını arttırdığına dair bir kanıt yok.

  1. Sağlıklı Bir Kiloda Olmaya Çalışın

Aşırı kilolu olmak hamile kalma olasılığını azaltabilir, fakat aşırı zayıf olmak bebek sahibi olmayı daha da zorlaştırır.

Araştırmalar aşırı kilolu bir kadının hamile kalmasının vücut kitle indeksi normal bir kadına nazaran iki kat daha uzun süreceğini ortaya koydu, diyor Pavone. Ve normal kilosunun çok altında olan bir kadının hamile kalması da dört kat daha uzun sürebiliyor.

2017’de yapılan bir araştırma her ikisi de obez olan çiftlerde hamile kalmanın her ikisi de obez olmayan çiftelere kıyasla %55 ila %59 daha uzun zaman aldığını ortaya koydu.

Çok zayıf olan kadınlarda da regl döngüsü çok düzenli olmayabilir hatta yumurtlama tamamen durabilir.

  1. Doğum Öncesi Vitaminleri Alın

Pavone hamile kalmaya çalışan kadınlara hamilelikten çok önce doğum öncesi vitamin almaya başlamalarını öneriyor. Bu sayede kadının kendisine en uygun vitamini daha öncesinden bulup hamilelik sürecinde o vitaminde sabit kalabileceğini söylüyor.

Bir diğer seçenek de en az 400 mikrogram folik asit ve B vitamini içerdiği sürece günlük normal vitamin kullanmak. Bunların doğuştan olan hastalıkları önlemekte oldukça etkili ve önemli bir yere sahip olduğu biliniyor.

  1. Sağlıklı Beslenin

Her ne kadar hamilelere yardımcı olan belirli bir diyet olmasa da, dengeli ve sağlıklı beslenmek, kalsiyum, protein ve demir gibi önemli besinleri yeterli miktarda almak kadının vücudunu hamilelik için hazırlar.

Folik asit içeren besin takviyesinin yanı sıra B vitamini brokoli, portakal suyu, tahıllar gibi yiyeceklerden de alınmalıdır.

Ayrıca hamile kalmaya çalışırken daha az miktarda yüksek cıva içeren balık yenilmeli. Kafein de kadınlarda doğurganlığı azaltıyor, kafein tüketimini de kısıtlamalısınız.

  1. Fazla Yorucu Antrenmanları Azaltın

Aktif olmak kadının vücudunu doğumun ve hamileliğin bazı şeylerine hazırlayabilir fakat çok fazla egzersiz yapmak yumurtlamayı engelleyebilir.

Ağır egzersizler yapan kadınlarda birçok  adet rahatsızlığı görülüyor ve hamile kalmak istiyorlarsa kadınların antrenmanlarını hafifletmesi gerekiyor.

  1. Yaşa Bağlı Doğurganlık Düşüşlerini Farkında Olun

Yumurtaların kalitesini ve miktarının azalmasına neden olan yumurtalıklardaki yaşa bağlı değişimler nedeniyle kadınlar yaşandıkça doğurganlıkları da azalır. Yaş ilerledikçe doğurganlık kaybına neden olan rahim fibroidleri, endometriozis ve fallop tüplerinin tıkanması gibi sağlık sorunlarının oluşma riski artar. Otuzlu yaşlarının başında kademe kademe doğurganlık azalır, 37 yaşından sonra biraz daha ve 40 yaşından sonra daha da çok olmak üzere doğurganlık azalır.

  1. Sigara ve Alkol gibi Alışkanlıklarınızı Bırakın

Sigara içmek hem erkeklerde hem de kadınlarda üreme sorunlarına neden olabiliyor. Sigarada bulunan nikotin karbon monoksit gibi kimyasal maddeler kadının yumurta kaybetme oranını hızlandırır.

Ayrıca hamile kalma ihtimalini etkilediği için kadınlar pasif içici olmaktan da sakınmalıdır. Hamile kalmak isteyen bir kadının alkolden uzak durması en güvenlisidir. Hamile kalmak için doğum kontrol haplarını kullanmayı bırakan bir kadın alkol tüketmeyi de bırakmalıdır.

  1. Ne Zaman Yardım Almanız Gerektiğini Bilin

Hem kadın hem de erkek, eğer kadın 35 yaşından daha büyükse ve altı aylık düzenli cinsel ilişkinin ardından hala hamile kalmadıysa kısırlık değerlendirmesi yaptırmayı düşünmelidirler.

Ayrıca Pavone, 35 yaşının altındaki bir kadın korunmasız şekilde bir yıl boyunca düzenli olarak cinsel ilişkide bulunduğu halde hamile kalamadıysa, çiftin doğum uzmanına başvurmalarını tavsiye ediyor.

Zeynep TEKGÖZ

 

 

Bilinç Nedir? Nasıl Tanımlanır?

Biyoloji Nedir? Biyolojinin Konuları Nelerdir?