Hangi Lamba Tipi Böcekleri Daha Çok Çeker?

Akşamları evinizde istirahat halindeyken evine giriş yapan böcekler ve sineklerden fazlasıyla rahatsız oluyorsanız, evinizde kullanmak için seçmiş olduğunuz lamba tipinin bu konu ile yakından alakası olduğunu biliyor musunuz? AAAS yıllık buluşması kapsamında sunulmuş olan bir çalışma bu konu hakkındaki bilgileri vermekte.
Elektrik lambalarının yaygın bir şekilde kullanım görmesiyle ciddi derecede bir ışık kirliliği söz konusudur. Böylelikle yapay ışık ekolojileri de bu şekilde oluşuyor. Böceklerin hayati önem taşıyan rolü de yapay ışığa karşı ilgilerinin fazla olmasından etkileniyor olabilir. Gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda elektrikli lamba çeşitlerinin böceklerin ekolojileri üzerinde yaratmış olduğu potansiyel etkilerinde karşılaştırma yapıldı. Bu araştırma kapsamında 8887 böcek ve örümcek kullanılırken sıcak ve soğuk LED lambaya, floresan lambaya, akkora, halorejen lambaya ve piyasada yer alan böcekleri kendisine yaklaştırmadığı öne sürülerek satışı yapılan sarı lambalara karşı böceklerin ilgi derecelerinde belirlenme yapıldı.
Gerçekleştirilen araştırmadaki elde edilen sonuçlara göre, böcekleri en fazla akkor çekiyor. Ondan sonra ise sırası ile floresan lamba, halojen lamba, soğuk renk sıcaklığındaki LED lamba ve sarı lamba olarak takip ediyor. Bu durumda böcekleri en az derecede kendisine çeken lambalar için çıkan sonuçlar, böcekleri az çekmiş olduğu öne sürülen lambaların olmadığını söyleyebiliriz. Elde edilen verilere göre böcekleri en az çekmekte olan lamba sıcak renk sıcaklığındaki LED olarak belirtiliyor.
Gerçekleştirilmiş olan bu araştırma, tüm ana lamba çeşitlerinde böceklerin ilgisine olan etkisini karşılaştırmakta olan ilk çalışma. Araştırmadaki elde edilen sonuçlar, odanıza bu böcekleri çekmemek için lamba tipi seçimi konusunda sizlere yardımcı olmasının yanında, böcekler üzerindeki ışık kirliğinin de azaltılması için oldukça büyük bir öneme sahip.