Harika Bir Haberimiz Var : Kansere Bağlı Ölümler Azaldı !

Kansere bağlı ölüm oranlarının son 30 yılda hızlı bir şekilde düşmesi, küresel pandeminin ortasında bile umut verici bir haber oldu.

Düşüş %32 !

Amerikan Kanser Derneği (ASC), kanser verileri ile ilgili yıllık raporunu yayınladı. Bu raporda, 1991 ile 2019 yılları arasında kansere bağlı ölümlerin %32 oranında düştüğü görüldü.

Erken teşhis çok önemli!

İlk başlarda bu durumun, akciğer kanserine bağlı ölüm oranlarındaki düşüşten kaynaklandığı düşünülüyordu. Ama rapor, akciğer kanseri teşhisi konan insanların daha uzun yaşadıklarını ortaya koydu. Dernek, yaptığı bir basın açıklamasında; “Birçok insanın hastalığın ilk evrelerinde erken teşhis edilmesi, ölümlerin azalmasındaki başlıca sebeptir.” dedi.

Ayrıca dernek “Kanser kaynaklı ölüm oranlarındaki düşüşler önleme, tarama, erken teşhis, tedavi ve kansersiz bi dünya hedefine yaklaşma potansiyelimizi ortaya koymaktadır.” diye ekledi.

Sigara kullanmak kansere davetiye çıkarmak demek!

Düşüşün arkasındaki şüphesiz diğer bir sebep ise ABD’de sigara kullanımındaki düşüş olarak gösterilebilir. Ülkedeki önlenebilir ölümlerin başlıca nedeni sigara kullanımına bağlı kanser ölümleridir ve bu da bize sigara kullanımının azalmasıyla ölüm oranlarının da azalacağını göstermektedir.

Ama rapor, birçok kişinin hastane ziyaretlerinde gecikmeye neden olan, gecikme sonucu kanser teşhislerinde ve ölümlerinde artışa sebep olan Covid-19 pandemisinin etkilerini hesaba katmadı. Bunun yerine 2018’e kadar vakaları ve 2019’a kadar da ölüm oranlarını hesaba kattı.

Kadınlar, dikkat!

Kansere bağlı ölüm oranları ırka ve sosyoekonomik duruma göre de değişkenlik göstermektedir. Örneğin siyahi kanser hastaları beyaz hastalara göre 5 yıl daha az yaşarlar. Kadınlar ise tüm ırklar arasında en yüksek ölüm oranlarına sahiptirler.

ASC, kalp hastalığına bağlı ölümlerde kanserin en büyük etken olduğunu okuyuculara hatırlatmak istiyor. Ama yine de rakamlar umut verici.

Tıp dünyası iyimser

Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nin tıbbi bölüm başkanı olan Deb Schrag CNN’e verdiği bir röportajda: “Ben hevesli ve iyimser bir onkoloğum. Topluma şunu söylemek isterim: Tüm kanser türleri için iyimserliğe yer var.” dedi.

Rapor, kasvetli sağlık haberleri arasında parlak bir nokta olarak toplum için moral kaynağı oldu. Ayrıca bize, düzenli olarak doktor teşhisi ve sigarayı bırakma konularında sağlam bir hatırlatıcı da oldu.

Çeviren :Şehmus Yakut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tarihte Dudak Uçuklatıcı Kayıplara Neden Olan 13 Hata

Web3 Nedir, Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor, Web 3.0 Coinleri

Web3 Nedir, Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor, Web 3.0 Coinleri