Hastaların Ölüp Ölmeyeceği Yapay Zeka ile Tespit Ediliyor

Yapay Zeka Organlara ‘Bakarak’ Hastaların Ömrünü Tahmin Edebilir

Bilim insanları tarafından yeni bir buluşa imza atıldı. Hastaların ölüp ölmeyeceğini ön görebilen bir yapay zeka geliştirildi.

Yapay zeka hastaların organ görüntülerine bakarak ne kadar süre yaşayabileceğini önceden tahmin edebiliyor.

hastalarin-olup-olmeyecegi-yapay-zeka-ile-tespit-ediliyor2

Yapay zekanın yapmış olduğu tahminler %69 doğruluk payına sahip. Bir grup Avusturalya’lı bilim insanı tarafından geliştirilen sistemde hastanın organlarının görüntüsünü inceleyen yapay zeka hastanın ölüp ölmeyeceğini söyleyebiliyor.

Kısa süre önce Nature dergisinde yayınlanan Bilimsel Raporlar bölümünde yayımlanan araştırmanın makalesi,

Ciddi hastalıkların erken teşhislerinde hekimlere yardımcı olacak bir sistem olarak tanımlanıyor.

Adelaide Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilmiş olan sistem, BT taraması yapılan 48 hastanın göğsünden alınan tıbbi görüntülerin yapay zeka tarafından kullanılarak analiz edilmesi ve hangi hastanın beş sene içerisinde öleceği tahmini üzerinden yapıldı. Yapay zeka tahminlerinde %69 oranında başarı sağladı.

hastalarin-olup-olmeyecegi-yapay-zeka-ile-tespit-ediliyor1

Araştırmayı kaleme alan Luke Oakden-Rayner, biyolojik yaşın doğru bir biçimde değerlendirilmesi ve hastanın ömrünün ne kadar olacağının tahmini, doktorların vücudun içine bakma ve her organın sağlığının ölçülmesi noktasındaki imkansızlıklar sebebiyle sınırlı kaldı.

Araştırmada bilgisayar sistem görüntülerinin nasıl anlayıp, analiz edileceğini öğrenen bir teknik olan ‘derin öğrenme’ kullanımı incelendi, diye konuştu. Sistem özellikle konjestif kalp yetmezliği ve amfizem gibi ağır kronik hastalıklara sahip olan kişilerde yüksek başarı oranı yakalıyor.

Araştırmacılar yapay zeka sisteminin yüksek miktar veriyi bir araya getirerek doktorların eğitimini almadığı çözülmesi zor kalıpları tespit ederek tıbbi sonuçları tahmin etme yeteneği olduğuna değiniyorlar.

Kaynak: https://www.studyfinds.org/ai-predict-lifespan-longevity/

Neden Firavun fareleri hepsi aynı gün doğum yapar?

Pentagon'un UFO programının uçan cisimlerle sınırlı olmadığı iddia edildi