Hastaların Ölüp Ölmeyeceği Yapay Zeka ile Tespit Ediliyor

Bilim insanları tarafından yeni bir buluşa imza atıldı. Hastaların ölüp ölmeyeceğini ön görebilen bir yapay zeka geliştirildi. Yapay zeka hastaların organ görüntülerine bakarak ne kadar süre yaşayabileceğini önceden tahmin edebiliyor.

Yapay zekanın yapmış olduğu tahminler %69 doğruluk payına sahip. Bir grup Avusturalya’lı bilim insanı tarafından geliştirilen sistemde hastanın organlarının görüntüsünü inceleyen yapay zeka hastanın ölüp ölmeyeceğini söyleyebiliyor.

hastalarin-olup-olmeyecegi-yapay-zeka-ile-tespit-ediliyor2

Kısa süre önce Nature dergisinde yayınlanan Bilimsel Raporlar bölümünde yayımlanan araştırmanın makalesi,

Ciddi hastalıkların erken teşhislerinde hekimlere yardımcı olacak bir sistem olarak tanımlanıyor.

Adelaide Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilmiş olan sistem, bilgisayarlı tomografi taraması yapılan 48 hastanın göğsünden alınan tıbbi görüntülerin yapay zeka tarafından kullanılarak analiz edilmesi ve hangi hastanın beş sene içerisinde öleceği tahmini üzerinden yapıldı. Yapay zeka tahminlerinde %69 oranında başarı sağladı.

Araştırmayı kaleme alan Luke Oakden-Rayner, biyolojik yaşın doğru bir biçimde değerlendirilmesi ve hastanın ömrünün ne kadar olacağının tahmini, doktorların vücudun içine bakma ve her organın sağlığının ölçülmesi noktasındaki imkansızlıklar sebebiyle sınırlı kaldı.

hastalarin-olup-olmeyecegi-yapay-zeka-ile-tespit-ediliyor1

Araştırmada bilgisayar sistem görüntülerinin nasıl anlayıp, analiz edileceğini öğrenen bir teknik olan ‘derin öğrenme’ kullanımı incelendi, diye konuştu. Sistem özellikle konjestif kalp yetmezliği ve amfizem gibi ağır kronik hastalıklara sahip olan kişilerde yüksek başarı oranı yakalıyor.

Araştırmacılar yapay zeka sisteminin yüksek miktar veriyi bir araya getirerek doktorların eğitimini almadığı çözülmesi zor kalıpları tespit ederek tıbbi sonuçları tahmin etme yeteneği olduğuna değiniyorlar.

Üniversitede çalışmanın baş yazarı olan Dr. Luke Oakden-Rayner, “Araştırmamız, tıbbi görüntü analizinde yapay zeka teknolojisinin uygulanması için yeni yollar açıyor ve belirli tıbbi müdahaleler gerektiren ciddi hastalıkların erken teşhisi için yeni umutlar sunabilir” diyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Bilgisayarlı Tomografi Nedir, Nasıl Çekildi Kim Buldu? İşte Tomografi Tarihi

    Bilgisayarlı Tomografi (BT) Tarihi: İlk BT Taraması 50 Yıl Önceydi ve Tıpta Çığır Açtı

    Domuz böbreklerini beyni ölmüş bir insanına başarılı bir şekilde naklettiler

    Domuz böbrekleri bir insana başarılı bir şekilde nakledildi