Hava Kirliliği ve Gürültü Kalp Krizi Riskini Arttırıyor

Avrupa Kalp Dergisi’nde yayımlanan ve İsviçre Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yürütülen yeni bir araştırmada, hava kirliliği ve gürültünün kalp krizi riskini arttırdığı tespit edildi. Sadece hava kirliliği birçok olumsuz sağlık problemini ortaya çıkarır (Kalp ve damar hastalıkları, enfeksiyon, grip vb.). Hava kirliliğinin yüksek olduğu yerlerde ulaşımın neden olduğu gürültü kirliliği de yüksektir.

İsviçre’de yapılan araştırmada, bu iki unsurun kalp krizi riskini arttırdığına ulaşıldı. Çalışma, 2000’den 2008’e kadar İsviçre’de kalp krizinden ölen 19,261 kişiyi içerdi.

Hava kirliliği uydu ve coğrafi veriler kullanılarak modellenirken; ulaşım kaynaklı gürültü kirliliği de uydu modellemeleri ile tespit edildi.

Hava kirliliğinin yüzde 5.2, gürültü kirliliğinin yüzde 3.4 oranında kalp krizi riskini arttırdığı ve iki unsurun da aynı anda etkili olduğu yerlerde yüzde 18 oranında kalp krizi riski olduğu tespit edildi.

İsviçre Çevresel Riskler ve Sağlık Birimi Başkanı ve yayınlanan araştırmanın başyazarı olan Martin Röösli ”Çalışmamızda; ulaşım kaynaklı gürültü kirliliğinin, normal desibel seviyesine göre kalp krizini yüzde 2.3 daha fazla tetiklediğini öğrendik.

Hava kirliğinin kalp ve damar hastalıklarına olan etkisi zaten bilinen durumdu. Ancak hem hava hem de gürültü kirliliğinin oluşturduğu kombinasyon bu riski daha fazla arttırıyor. Bu durumun önüne geçmek için politik kararlar alınmalı. Bu durumdan sadece 1-2 kişi değil bütün dünya etkileniyor.” dedi.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181024112244.htm

Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Drone Teknolojisinde Bir Yenilik Daha !

    Egzersiz Yapmanın Beyne Yararı Bir Kez Daha Doğrulandı