Hawaii’deki Yanlış Füze Alarmı İnsanların Stres Seviyeleri Üzerinde Tuhaf Etkiler Oluşturdu

Heyecan dolu 38 dakika boyunca, Hawaii en kötü senaryonun gerçekleşmesinden korkuyordu. 2018’in Ocak ayında Aloha Eyaletinin her yerindeki telefonlar, daha önce benzeri görülmemiş derecede acil durum çağrısı ile doluydu. İnsanların telefonlarına gelen mesaj aynen şu şekildeydi:
“HAWAİİ ÜZERİNE GELEN BİR FÜZE VAR, DERHAL BİR SIĞINAK BULUN. BU BİR TATBİKAT DEĞİLDİR.

Hawaii’deki Yanlış Füze Alarmı İnsanların Stres Seviyeleri Üzerinde Tuhaf Etkiler Oluşturdu

Neyse ki bu ölü füze tehdidinin hedefinde bulunan 1 milyondan fazla Hawaii halkı için tehlike yoktu. Çünkü her şey büyük bir hataydı. Hazırlıksız bir tatbikat sırasında kazayla tetiklenen yanlış bir alarmdı.
O zaman kimsenin bildiği bir şey değildi. En azından 38 dakika boyunca değildi. Bu yanlış alarm sonradan “füze tehdidi veya tehlikesi olmadığını” açıklayan bir takip mesajı ile düzeltildi.
Ancak hiç patlama olmaması yanlış alarmın zararsız olduğu anlamına gelmez. Yanlış alarmdan önceki ve sonraki Twitter paylaşımları ile ilgili yapılan bir analiz, ‘krizin’ kaygı düzeyi üzerinde beklenmedik bir etkisi olduğunu gösteriyor.
Düşünsenize sizce böyle bir şok insan topluluğuna psikolojik düzeyde nasıl bir etki yapar? Özellikle hükümet tarafından kitle imha silahının doğrudan ateşlendiği söyleyen bir mesajın yüz binlerce sakin ve tatilciye ulaşması…

Yanlış Füze Alarmının Psikolojik Etkileri

Yanlış füze alarmının psikolojik etkilerini bulmak için, araştırmacılar sahte acil durum süreci boyunca gönderilen 1 milyondan fazla tweet ile birlikte bu unutulmaz işkence sırasında gerçekten de Hawaii toplumunun anksiyete oranını ölçtüler.
Kaliforniya Üniversitesi Irvine’den (UCI)Psikolog NickolasJones: “Her ne kadar yanlış olsa da yaklaşmakta olan bir felaket uyarısı yapmak bir travma şekli olabilir mi? Sonuçlarımız tehdit dağıtıldıktan hemen sonra bazı kişiler üzerinde kalıcı bir etkisi olabileceğini gösteriyor.” Dedi.

Hawaii’deki Yanlış Füze Alarmı İnsanların Stres Seviyeleri Üzerinde Tuhaf Etkiler Oluşturdu

Jones ve diğer UCI psikoloğu, hesaplamalara göre Hawaii’de yaşayan yaklaşık 15.000 Twitter kullanıcısının 1.2 milyon tweetini analiz etti.
Araştırmacılar, bu kullanıcılara odaklanarak, yanlış füze uyarısından altı hafta öncesinden olaydan 18 gün sonrasına kadar kullanıcıların tweetlerinde kaygı içeren kelimeleri kullanma oranlarına baktılar.
Beklenildiği gibi yanlış füze uyarısı sırasında kaygı artışı gözlemlendi. Kaygı terimleri yanlış alarm olduğuna dair atılan mesajın iletilmesine kadar her 15 dakikada bir yüzde 3,4 arttı ve olay günü genel olarak yüzde 4,6 arttı.
Her şey netleştikten sonra ise olayın ve Hawaii’deki insanlar için yarattığı stresin bitmediği çok açıktı.
Araştırmacılardan biri olan sosyal ve sağlık psikolojisi bilimcisi RoxaneCohenSilver, “Bizi şaşırtmış olan durum, devletin acil durum yönetim ajansı ve yerel bir kongre temsilcisinin durumu düzelmek adına yayınladığı paylaşımlardan sonra bile 35.000 kullanıcı tarafından “ilk alarmın yanlış alarm olduğu” paylaşımının retweetlenmeye devam etmesiydi.

Olayın insanların kaygı düzeyleri üzerindeki psikolojik etkisi

“Bu, bir tehdidin iptalinin duruma verilen tepkileri hemen sakinleştirmeyeceğini gösteriyor. Şaşırtıcı bir şekilde, bazı insanlar işin aslını anlatan paylaşımların gerçekçi olup olmadığını bilmiyorlardı.”
Daha da ilginci, veriler; olayın insanların kaygı düzeyleri üzerindeki psikolojik etkisinin olaydan önce ne kadar endişeli olduklarına bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterdiğini ancak beklediğiniz şekilde olmadığını gösteriyor.
Twitter kullanıcılarının yanlış alarmdan önce kaygı kelimelerinin göreceli kullanımına dayanarak çalışmada tanımlanan her kullanıcı düşük, orta veya yüksek kaygı olarak kategorize edilmiştir.
Garip bir şekilde sahte füze krizinden en olumsuz şekilde etkilenen en az endişeli gruptu. (bu tür bir dil analizi tekniğinin gerçek kaygıyı gösterdiği söylenebilir).
“Bu örnekteki olaydan önce herhangi bir endişe ifade etmeyen kullanıcılar grubu için endişe seviyeleri çok fazla arttı ve diğer gruplara göre daha uzun sürdü.”
Buna karşılık yanlış alarmdan önce en endişeli görünen insanlar, geçici olarak travmatik dönemden sonra, alarm öncesi seviyelerinin %10,5 daha az endişeli görünüyorlardı.
Silver, “Kaynaklar, geniş çaplı bir travmadan önceanksiyete gibi olumsuz psikolojik durumları yaşayan insanların yüksek risk altında olduğunu gösteriyor” diyor.
Bu sonucu açıklamak için yapılması gereken çok daha fazla araştırma var ancak araştırmacılar, füze olayı yanlış bir alarm olmasaydı bu insanların ne kadar daha kötü şeyler yaşayabileceklerini görebileceklerini söylediler.
Tüm bunlardan farklı olarak, böylesine ucuz atlatılan bir felaketten sonra yaşanan rahatlama duygusu endişeye yatkın insanlarda olaylara karşı yeni bir bakış açısı yaratmış olabilir.
Herhangi bir durumda insanların duygusal olarak bu gibi felaket krizlerini nasıl işledikleri hakkında hala bilmediğimiz birçok şey var. Ancak bu gibi araştırmalar sayesinde insanların aklına bile gelmesi çok zor şeylerin nasıl meydana geldiğinin anlaşılmasına her seferinde daha da yaklaşıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Rusların Yeni Kıyamet Makinesi Deniz Altında Patlatılırsa, Devasa Bir Tsunamiye Sebep Olabilir
Türkiye’nin uzay teknolojilerindeki yeri
Hindistan, yeni füzesiyle uzaydaki uyduyu paramparça etti
Editör / Yazar: Muhammed Ragıb ÇALIK
Kaynak: https://www.sciencealert.com/the-fake-hawaii-missile-threat-had-a-bizarre-effect-on-people-s-stress-levels

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MRI Taraması

Radyologlar Yeni Bir Risk için İnsanları Uyardı: Manyetik Kirpikler

Otizm

Rahimdeki Yüksek Östrojen Seviyesi Otizmle Bağlantılı Olabilir