Hayat, Dünya oluşumunu tamamlamadan önce mi oluşmaya başladı?

Dünya oluşumunu tamamlamadan önce Güneş sistemimizde hayat oluşmaya başlamış olabilir. Arizona Devlet Üniversitesi’nde (ASU) gezegen bilimci olan Lindy Elkins-Tanton,Güneş sistemi oluşmadan önce, gezegenlerin yapı taşları sayılan küçük gezegenimsi yapıların yaşam için gerekli tüm malzemelere sahip olduğunu söyledi. Ve bu küçük gezegenimsi yapılarda yaşamın ortaya çıkması için gerekli olan ılıman hava koşulları milyonlarca yıl boyunca ısrarla var olmaya devam etmiş olabileceğini ekledi.

Küçük gezegenler, gezegen haline gelmeden önce hayatta kalmayı başardılar ve bu durum içlerinden birinin Dünya’ nın ve Dünya’ daki hayatın tohumu olabileceği ihtimalini arttırdı. Elkins-Tanton, bu temel fikrin 2016 sonbaharında ASU’da verdiği bir derste ortaya çıktığını söyledi.

Dönem başında, öğrencilerinden hayatın küçük gezegenlerde oluşup oluşmayacağını düşünmelerini istedi.Önümüzdeki birkaç ay boyunca öğrenciler Elkins-Tanton ve yeni sunulan çalışmadaki ortak yazarı Stephen West, bu olasılığı ve bu temel sorudan kaynaklanan bir dizi başka soruyu araştıracak.

Yaşamın oluşabilmesi için üç temel bileşene ihtiyaç duyulmakta; sıvı su, organik moleküller ve bir enerji kaynağı. Tanton, güneş sisteminin doğumundan itibaren 1,5 milyon yıl içinde oluşan küçük gezegenlerin büyük olasılıkla üçünü de içerdiğini söyledi.Örneğin, 1969’da Dünya’da Güney Avustralya’da düşen eski bir uzay kayası olan Murchison meteorunda 35′ ten fazla amino asit tanımlandı. Elkins-Tanton, Murchison’ın organiklerle dolu olduğunu ve “petrol kuyusu gibi koktuğunu” söyledi.

“Hayatın gelişmesi için güzel, sıcak, ıslak bir Murchison parçasından daha iyi bir yer olabilir mi? Öyleyse araştırmamız için bu fikirden yola çıkacağız.”Ayrıca Murchison’un ana gövdesi gibi erken küçük gezegenlerin enerji kaynaklarının alüminyum-26’nın radyoaktif bozunumundan geldiğini açıkladı. Bazı gezegenlerimizin içlerinden akan ısı, nesneleri tamamen eritecek kadar yoğundu, bu kesinlikle yaşamın ortaya çıkması için elverişli değildi.

Ancak diğer cisimler dıştan içe doğru kısmen eriyerek metalik bir çekirdeğe sahip oldular. Elkins-Tanton, bu tür gezegenlerin iç kısımlarının son derece sıcak olduğunudış yüzeylerinin ise soğuk olduğunu söyledi. Derinliklerden yayılan ısı dalgaları, su gibi sıvıları serbest bırakarak, yüzeye doğru iter.Bu tür işlemler, küçük gezegenlerin kayalık yüzeylerinin altında yaşanabilir ortamlar yaratmış olabilir. Ve bu ortamlar uzun bir süre boyunca devam etmiş gibi duruyor.

Örneğin, şu anda California merkezli Metis Teknoloji Çözümleri firmasında bulunan Elkins-Tanton ve West tarafından yapılan modelleme çalışmaları,30 milimetreye (50 mil) genişliğe kadar varabilen küçük gezegenlerin yaklaşık 15 milyon yıl boyunca yer altındaki sıvı sularının varlığının devam etmesine yardımcı olmuş olabileceğini öne sürüyor.

Açıkçası, Elkins-Tanton ve West, Dünya yaşamının aslında küçük gezegenlerin yapı taşlarından kaynaklandığını iddia etmiyor, sadece bu fikrin dikkate değer olduğunu söylüyor. Yeni çalışmaları ise sadece bir ön hazırlık. Ayrıca Elkins-Tanton fikrini ilk kez gezegen bilimi meslektaşlarına sunmuş oldu. Çalışmaların, yaşamın kökeni ve Güneş sistemi boyunca olası dağılımı hakkında daha fazla araştırma yapılmasına teşvik etmesini umduğunu söylüyor.

Elkins-Tanton, “Bu, hepimizin göz önünde bulundurması gereken bir soru” dedi.“ Yaşam aslında küçük gezegenlerde ortaya çıkmış olabilir mi? Meteorlarda yaşam için aradığımız kanıtlarvar mı? Eğer varsa, Güneş sistemi üzerinden nasıl yayılabildiler?” Yaşamın güneş sisteminden yayıldığı fikri elbette yeni değil. Örneğin, Benner ve diğerleri, Dünya yaşamının aslında Mars’tan geldiğini ve Kızıl Gezegen’den asteroit veya kuyruklu yıldız çarpmasındankurtulan bir kayayla seyahat ettiğini ileri sürüyor. Bazı araştırmacılar, yaşamınbaşka bir yıldız sistemindenDünya’ya gelmiş olabileceğini bile dile getirdiler.

Editör / Yazar: Merve GÖKTAŞ

Kaynak: https://www.livescience.com/65330-life-may-have-evolved-before-earth-finished-forming.html

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Dünyayı Değiştirecek Futuristik Buluşlar ve Yeni Teknolojiler

    Einstein’ın Müzayedede Satılan ‘Hitler Çılgınlığı’ Hakkında Yazdığı Mektubu