Hayvanlardan İnsanlara Organ Nakli Olanaklı Hale Geliyor

Kalıtsal hastalıkların aktarılmasının engellenmesinden sonra hayvandan insana organ nakli de mümkün hale geliyor. Yürütülen bir çalışmada hayvandan insana organ naklini olanaklı kılacak adımlar atıldı.

pigorgans

Harvard Üniversitesi bilim insanları domuz dokularında insan bedeninin kabul etmediği virüsleri genetik açıdan temizlemeyi başardı. Bu buluşla birlikte insan bedenine en uyumlu yapıda olan domuzlardan organ nakli olanaklı hale geliyor.

Harvard Üniversitesi’nde çalışma yürüten bilim insanları, hayvan DNA’sında yaptıkları oynamalarla hayvan organlarının insana nakledilmesi önündeki engeli kaldırmaya bir adım daha yaklaştılar. Independent gazetesinin haberine göre, bilim insanları tarafından uzun süreden beri insan vücudunun reddetmeyeceği bir domuz dokusu geliştirmek üzere çalışmalar yürütüyor. Bu işlem için domuzun tercih edilmesinin sebebi ise organlarının boyut ve işlevlerinin insanınkine çok benzer olması. Ancak domuz DNA’ları insan hücrelerini etkileyen ve organ naklini imkansız kılan virüsler taşıyor.

transplant_1

Bu anlamda Profesör George Church ile Harvard Üniversitesi’nde bu çalışmayı birlikte yürüttüğü diğer araştırmacılar, çığır açan gen düzeltme teknolojisi Crispr’ı kullanarak domuzda bulunan söz konusu virüslerin genomlarını temizledi. Sonrasında geni temizlenmiş embriyolar dişi bir domuza nakledilerek sağlıklı 37 domuz üretildi.

EGenesis isimli grubun kurucularından olan Luhan Yang ise bundan sonraki adımlarının domuzlardan alınan organlarla insan vücudunda efektif bir şekilde çalışmak üzere oynamak olduğunu kaydediyor.

Sterilize edilmiş olan domuz dokuları hali hazırda kornea nakli ve kalp kapakçığı benzeri operasyonlarda kullanılabiliyor. Bilim insanları böbrek, kalp gibi büyük organların insanlara nakledilmeye başlamasıyla birlikte bağışçı sıkıntısının ortadan kalkacağına değiniyor.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/science/pig-human-transplant-organs-xenotransplantation-crispr-cas9-pervs-porcine-retrovirus-a7887071.html

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Dünyanın En Büyük Dinozoru Keşfedildi

    Yapay Zeka ‘nın Hayatımızda Değiştireceği 10 Şey