''Hepimiz Bir Simülasyonda Yaşıyoruz''

Space X ve Tesla gibi büyük şirketlerin sahibi olan Elon Musk, ünlü komedyen Joe Rogan’ın programı olan The Joe Rogan Experience’te çarpıcı iddialarda bulundu. Elon Musk ”Biz insanlar, Matrix tarzı bir yalancı gerçeklikte yaşıyoruz.

Evren 13.8 milyar yaşında. Şu ana kadar ortaya çıkan herhangi bir uygarlık, teknolojik birikimlerini ortaya koymak ve geliştirmek için yeteri kadar zamana sahipti. Eğer gelişmişlik seviyesini göz önüne alırsak; ya oyunlar gerçeklikle bir bütün olacak ya da medeniyetler sona erecek. Bu sebepten dolayı büyük ihtimalle bir simülasyonda yaşıyoruz. Ayrıca neden sıkıcı bir simülasyon yapasınız ki? Asıl zevkli olan şey gerçeklikten daha farklı şeyler tasarlamak. Şu anda izlediğimiz filmler ve oynadığımız video oyunları da bunun en temel örnekleri.

Elon Musk, simülasyon düşüncesine sahip olan tek kişi değil. Bazı fizikçiler ve kozmologlar simülasyon hipotezini ilgi çekici bulup evrenin devamlılığı için zorunlu olarak görüyorlar. Çünkü, gelişmiş dünyadışı uygarlıklardan bir tanesi bile simülasyon bir evren oluşturma eğilimindeyse, mantıken bunlardan yüzlercesini yapmış olabilir. Simülasyon düşüncesi, ”Herkes nerede ?” sorusunu soran Fermi Paradoksunun temellerini de oluşturuyor. Bu paradoksa göre gelişmiş dünya dışı varlıklar olabilir de olmayabilir de. Bunu doğrulayacak herhangi bir kanıt ya da temasın ise yoktur. Bu da bir çelişki oluşturur. Elon Musk, Joe Rogan’în programında ayrıca Tesla hakkında da birtakım açıklamalarda bulundu. Musk ” Dikey iniş ve kalkış yapabilen elektrikli bir uçak tasarlamak istiyorum. Ayrıca; sürdürebilinir ve dünyaya faydası olan yakıtları heryerde kullanmayı hedefliyoruz.” dedi.
Kaynak: https://www.livescience.com/63520-universe-is-a-simulation-elon-musk.html
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bilim İnsanları, kuantum kapısının "ışınlanabildiğini" deneysel olarak ortaya koydu.

Bilim insanları, koroner kalp hastalığı için saç teli kalınlığında stent geliştirdi