Hindistan 20 uydu taşıması yapan roketi uzaya gönderdi

Hindistan, 20 uydu taşıması yapan roketi uzaya fırlattı. Bu meydana gelen olay ise ülke tarihindeki bir seferde en fazla uydu fırlatılması misyonu oldu.

Hindistan’ın doğusunda yer alan Sriharikota uzay merkezinden fırlatılması yapılan rokette yer almakta olan uyduların bir kısmı Kanada, ABD, Endonezya ve Almanya’ya ait.

Gözlemciler ise bu atılan adım ile Hindistan’ın milyarlarca dolarlık olan uzay pazarı içerisinde önemli derecede bir aktör olarak yükselmesine devam ettiği konusunda hem fikir durumda.

Dünya ülkeleri arasında bir seferde uzaya en fazla uydu fırlatılmasındaki rekor 2014 yılında 37 uydu göndermesiyle Rusya’da bulunuyor. Hindistanlı bakanlar ve bilim adamları, roketin Andhra Pradeş eyaletinden fırlatılışına canlı olarak şahitlik etti.

hindistan-uydu
Google’nin de uydusu yer alıyor

Roketteki taşıma kapasitesi olarak 1.5 kilogram ile 700 kilogram arasında değişkenliğe sahip. Uzaya gönderilmiş olan uyduların arasında bir kartografik uydu, ülke içerisindeki üniversiteler, uluslararası düzeydeki müşterilere ait uydular ve ABD’ye ait toplamda 13 adet uydu bulunuyor.

BBC tarafından yapılan haberde ise, tek seferde 20 uydunun aynı anda fırlatmayı başaran Hindistan’ın tarihindeki en önemli olan bir dönüm noktasından geçtiğini ve ülkenin uluslararası ticari uzay pazarında söz sahibi olarak önemli derecede bir rolü üstlenmiş olduğunu belirtti.

Hindistan resmi Uzay Araştırmaları Kuruluşu (Isro) Başkanı Kiran Kumar ise ” Uzaya bırakmış olduğumuz her bir küçük obje her biri birinden bağımsız şekilde faaliyetlerini yürüterek, kendileri için tasarımları yapılan belirli bir zaman diliminde yaşamlarına devam edecekler” dedi.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Kütle Çekim Dalgaları Yeniden Gözlenmeye Başladı

    Türkiye Meteorları Gözlüyor