Hintli Araştırmacılardan Einstein'ın Teorilerine Ret

Geçtiğimiz gün yapılan Hindistan Bilim Kongresi’nde uzun süre tartışılacak gelişmeler yaşandı. Bazı Hint araştırmacılar, Kongre’de Albert Einstein ve Isaac Newton gibi popüler bilim insanlarının çalışmalarını reddetti. Araştırmacılar bu gelişmeleri antik dini kayıtlara bağlıyor. Uzun bir süredir Hint mitolojisi ve dini, o bölgede gerçekleşen bilimsel çalışmaların temeline yerleştiriliyor. Günümüzde çokça konuşulan bilim insanları yerine kendi dini ve milli çalışmalarını öne çıkaran bazı Hintli araştırmacılar bir çok itham da bulunuyor. Örneğin ilk uçağın, Wright kardeşlerden 8 yıl önce bir Hint tarafından bulunduğu iddia ediliyordu. Son kongrede ortaya atılan iddialar ise daha ciddi ve ilginç. İlk kök hücre araştırmalarının antik Hintler tarafından yapıldığı bu ithamlar arasında yer alıyor. Bu çalışmaların kanıtı olarak ise binlerde yıllık yazıtlar gösteriliyor. Adhara Üniversitesi’nin Rektör Yardımcısı G Nageshwar Rao ise, Hint dini eserlerinde geçen antik iblis-tanrı Ramayana’nın 24 farklı hava aracı olduğunu ve bugünkü Sri Lanka’da yer alan bir pist alanına sahip olduğunu söylüyor.

Kongre’de söz alan bir başka akademisyen daha da ileri giderek Newton ve Einstein’in her ikisinin de hatalı olduğunu ve yer çekimi dalgalarının da “Narendra Modi Dalgaları” olarak adlandırılması gerektiğini söyledi. Dr. KJ Krishan, Newton’ın yerçekimsel kuvvetleri anlayamadığını ve Einstein’ın da insanları yanlış yönlendirdiğini söylüyor.

Hindistan Bilimsel Kongre Derneği, konu ile alakalı olarak ciddi endişeler taşıyor. Kongre, açıklamaların talihsiz olduğunu ve bu görüşlere katılmadığını belirtti. Son dönemde giderek artan artan yarı ruhani yarı mitolojik temelli bilimsel çalışmalar, Hint halkı dahil olmak üzere bir çok kişinin tepkisini alıyor.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-asia-india-46778879

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Ucuk virüsü alzheimera mı yol açıyor

    Uçuk virüsü Alzheimer'a mı yol açıyor?

    Eriyen buz tabakaları atmosfere tonlarca metan gazı salgılıyor