Hiperaktivitenin Yaşamınızı Zorlaştırabilecek 5 Belirtisi

ADHD, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) anlamına geliyor. Çoğu kişi ise titizlik gibi bir kişilik özelliği sandığı için bu DEHB’yi farketmiyorlar. Ancak bu, günlük yaşamda birçok probleme yol açabilir. İşte dikkat edilmesi gereken 5 belirti! Bunlar: Konsantrasyon sorunları, Zaman yönetimi sorunları, Huzursuzluk sorunları, Sürekli konuşma sorunu, Kişisel alana izinsiz girme sorunu olarak tanımlanmaktadır.
Konsantrasyon sorunları DEHB olan insanlar genellikle sıkı programlama yapamazlar. Hiperaktivite sorunu olanlar kişilerde düzensizlik ve unutkanlık dışında aşağıdaki semptomlar da görülür: Ayrıntılara odaklanamaz ve iş yerinde basit hatalar yaparlar, Dikkatleri monoton dersler veya uzun görüşmeler sırasında başka şeylere kayar, Kısa ve kişisel konuşmalara bile devam etmek onlar için zorlu bir mücadeledir; düşünceleri o sırada kaybolmaya başlar, Bilinçli olarak veya olmayarak konsantrasyon ve entelektüel çaba gerektiren görevlerden kaçınırlar, Şemsiye, eldiven ve anahtar gibi küçük günlük eşyaları sıklıkla kaybederler.
Zaman yönetimi sorunları DEHB olan yetişkinlerde bir konuya öncelik verme, tutarlılık ve zaman yönetimi en büyük sorunlardandır. En yaygın görülen belirtileri şunlardır: İş yerinde zaman organizasyonu ile ilgili sorunlar ve bir şeyleri yönetememe veya yapamama hissi görülür, -Önceden belirlenmiş toplantıları, verilen sözleri veya zaman çizelgelerini sürekli unuturlar, Herhangi bir sebep olmadan işe geç kalabilirler.
Huzursuzluk sorunları Hiperaktivite, yetişkinlerde çocuklara göre daha nadir görülür ancak belirtilerin olmaması DEHB’niz olmadığı anlamına gelmez: Sakince bir yerde oturamaz, her zaman bir karışıklık yaşar ve bacaklarını sallarlar, Sabredip beklemeyezler, Ortamın uygun olmadığı zamanlarda bile hareket etmek isterler, Sessizce kitap okuyamaz veya konsantrasyon gerektiren başka şeyler yapamazlar.
Sürekli konuşma sorunu Çocuklarınkine biraz benzemekle birlikte yetişkin hiperaktivitesi, fiziksel aktivitelerden çok psikolojik durumu etkiler: Karşılarındaki kişinin konuşmak isteyip istemediğini umursamadan devamlı konuşmak isterler, Sabırsızlık ve buna bağlı olarak başka birinin konuşmasını tamamlamasını beklemeden sözlerini keserler, Sorulan sorunun bitmesini beklemeden erken cevap verirler.
Kişisel alana izinsiz girme sorunu DEHB olan birçok yetişkin davranışsal sorunlara sahiptir: Çoğunlukla sosyal düzenlemeleri görmezden gelerek, düşüncesiz davranışlar ya da beklenmedik veya uygunsuz ifadeler kullanırlar. Bu kategorinin tipik belirtileri şunlardır: Başkalarının kişisel alanlarına girerek, başkalarının konuşmalarına veya etkinliklerine izinsiz dahil olurlar, Bu insanlar konuşma sırasında genellikle rahatsız edici sorular sorarlar ya da düşüncelerini yüksek sesle söylerler. Kaynak: https://brightside.me/inspiration-psychology/5-symptoms-of-adhd-that-discreetly-ruin-your-life-347610/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Yaptığınız İşe Bir Anlığına Da Olsa Ara Vermeniz Gerektiğinin 7 İşareti

Uzay mı Dünya mı ?