Homo Sapiens Soyu Ne Zaman Tükenecek?

Ne zaman tükeneceğiz: Dünya’da başka insan türleri de oldu ancak sadece Homo Sapiens hayatta kalmayı başarabildi. Hepimiz bir gün bu dünyadan silineceğiz. Ölüm, yaşam karşılığında ödediğimiz bir bedel ve bu, bireyler için olduğu kadar türümüz için de geçerli.

İnsanların yer yüzünden tam olarak ne zaman silineceğini tahmin etmek elbette ki imkansız. Her halükarda biraz daha buralarda olacak gibi gözüküyoruz. Ancak yaklaşan birkaç olay yaşamımızı tehlikeye atıyor.

İlginizi çekebilir: Dünya Üzerinde Varolan İnsan Türüne Yakın 7 Homo Türleri

Yaşayabileceğimiz en son nokta evrenin ısı ölümü (theheatdeath) gerçekleşinceye kadar olabilir. Isı ölümü teorisine göre, evren termodinamik bir dengeye ulaşır ve entropi en üst seviyededir. Yani, hiçbir şey olmaz ve hiçbir şey hayatta kalamaz. Bu teori gerçekleşse bile bundan trilyonlarca yıl sonra olacağı için endişelenmemize gerek yok.

Daha yakın bir tehlike, Güneş’imizin bir kırmızı deve dönüşüp 5 milyar yıl içinde Dünya’yı yutması. İnsanlar o zamana kadar Dünya’dan ayrılmazsa ölürüz. Fakat uzay yolcuğu konusundaki gelişmeler meyve verirse bu zorluğu da atlatabiliriz.

Bunlar hayatımızı tehlikeye sokan astronomik olaylardı. Fakat o günleri görür müyüz o bile belli değil. Türler, hayat başladığından beri zaten yok oluyor bu yüzden 300,000 yaşındaki Homo Sapiens kısmen yeni bir tür. Değişen çevre, küresel felaketler, salgınlar ve daha başka pek çok şey sonumuzu getirebilir veya şimdiki halimizden yeterince evrimleşirsek yeni bir tür oluşturabiliriz. Böylece, H. Sapiensdiye bir şey kalmasa da soyumuz devam eder.

Ancak insanları Dünya’daki diğer canlılardan ayıran bir şey varsa o da metanet. Birbirinden son derece farklı şartlara sahip yedi kıtada da yaşamayı öğrendik. Dünya köklü bir değişime uğrasa bile (küresel ısınmadan dolayı gayet olası bir durum) insanlığın hayatta kalacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Kimyagerler Denizcilikte Kullanım için Daha hızlı Çözülen Plastik Tasarlıyor

    beyne sıtma koymak

    Şimdiye kadar keşfedilmiş en şok edici tıbbi “tedavilerden” biri.