Hubble, dünyadan 56 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 49 Galaksisi'ni görüntüledi

Discovery uzay mekiği tarafından yörüngeye taşınan ve yüzbinlerce fotoğrafı dünyaya ileten Hubble Uzay Teleskobu, bu kez dünyadan 56 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 49 Galaksisi’ni görüntüledi. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, Başak (Virgo) Takımyıldızı’ndaki yıldız öbeklerinden biri olan eliptik biçimli galaksinin Hubble tarafından çekilen bir fotoğrafını yayımladı. Fotoğrafta galaksi merkezindeki ışık huzmesinden çevreye doğru genişleyen kızıl renkteki toz bulutları ve yıldızlar görülüyor. Fransız gökbilimci Charles Messier’ in 1771’de keşfettiği galaksinin, 157 bin ışık yılı çapında olduğu ve yaklaşık 200 milyar yıldıza ev sahipliği yaptığı belirtildi.

Kuzey Yarımküre’den gözlenebilen Messier 49’un eliptik biçiminden ötürü, resimsel ve belirgin yapıdaki spiral galaksilere göre daha yumuşak ve belirsiz hatlara sahip olduğuna dikkati çeken NASA uzmanları, eliptik galaksilerin daha yaşlı yıldızları barındırdığı, bu yüzden daha solgun renkte olduğunu ifade ediyor.
NASA’nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScl) ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, 1990’dan bu yana dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.

Charles Messier (1730-1817) , Fransız gökbilimci. 1774’te bulutsular ve yıldız kümeleri gibi 45 derin uzay nesnesinden oluşan bir katalog yayımladı. Kataloğa göz atmak için tıkla

Hubble Uzay Teleskobu
Kısaca Hubble olarak da bilinen Hubble Uzay Teleskobu’na, Samanyolu galaksisinin dışında başka galaksilerin de varlığını kanıtlayan ABD’li astronot Edwin Hubble’ın adı verildi.Kozmik nesnelerin büyüleyici fotoğraflarını çekebilmesinin dışında Hubble, algılayıcılarını günler boyunca gök yüzünün bir noktasına sabit olarak doğrultabilir. Hubble, uzak galaksilerdeki süpernova patlamalarını araştırarak evrenin genişlemesinin hızlanarak devam ettiğini ortaya koymuştur.
Editör / Yazar: Uğur ÖRDEM
Kaynak: spacecoastdaily.com/2019/03/hubble-space-telescope-captures-brilliant-heart-of-a-massive-galaxy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İnsanlığın neden olduğu iklim değişikliği, bir memeli türünün soyunu tüketti

Kendiliğinden omuriliğe bağlanan mini bir beyin niteliğinde yapay organ geliştirdi