Hubble uzay teleskobu, çarpışan iki galaksiyi görüntüledi

NASA, Hubble uzay teleskopunun birbiriyle çarpışan iki galaksiden oluşan NGC 6052’nin fotoğrafını yayınladı. NASA ve ESA’nın Hubble uzay teleskopundaki kameralar NGC 6052’yi görüntüledi. Herkül takımyıldızında bulunan NGC 6052, birbiriyle çarpışan iki galaksiden oluşuyor. İlk kez 1784’te William Herschel tarafından keşfedilen bu galaksiler, başta düzensiz tek bir galaksi olarak tanımlanmıştı. Ancak bugün NGC 6052’nin çarpışma sürecindeki iki galaksi olduğunu biliyoruz. İki galaksi çok uzun zaman önce yerçekimi nedeniyle bugün gözlemlediğimiz duruma gelmişti. İki galaksiden gezegenler yerçekiminin etkisiyle oluşan yeni gezingeler üzerinde ilerliyor.

Ancak yıldızlar arası çarpışmalar çok nadir oluyor, zira bu yıldızlar aralarındaki mesafelere nazaran çok küçükler. Nihayetinde de galaksiler tek ve durağan bir galaksi haline gelecek.
İçinde bulunduğumuz galaksi olan Samanyolu da en yakın galaksi olan Andromeda galaksisiyle benzer bir çarpışma yaşayacak. Fakat bunun da 4 milyar yıl kadar bir süreden önce gerçekleşmesi beklenmiyor.
Hubble Uzay Teleskobu
Kısaca Hubble olarak da bilinen Hubble Uzay Teleskobu’na, Samanyolu galaksisinin dışında başka galaksilerin de varlığını kanıtlayan ABD’li astronot Edwin Hubble’ın adı verildi.Kozmik nesnelerin büyüleyici fotoğraflarını çekebilmesinin dışında Hubble, algılayıcılarını günler boyunca gök yüzünün bir noktasına sabit olarak doğrultabilir. Hubble, uzak galaksilerdeki süpernova patlamalarını araştırarak evrenin genişlemesinin hızlanarak devam ettiğini ortaya koymuştur.

Editör / Yazar: Ali Ekber ÖZGEN
Kaynak: https://www.nasa.gov/image-feature/goddard/2019/hubble-s-dazzling-display-of-2-colliding-galaxies/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Google, CERN ve NASA'dan Çevrimiçi Sergi

    Bill Gates’den Laboratuvar ürünü yapay etlerin CRISPR tekniğiyle üretilmesine destek