Hubble Uzay Teleskobu uzayda 'elektrik yüklü küçük toplar' keşfetti

Kısaca Hubble olarak da bilinir. Hubble Uzay Teleskobu, kozmik nesnelerin büyüleyici fotoğraflarını çekebilmesinin dışında Hubble, algılayıcılarını günler boyunca gök yüzünün bir noktasına sabit olarak doğrultabilir. Hubble, uzak galaksilerdeki süpernova patlamalarını araştırarak evrenin genişlemesinin hızlanarak devam ettiğini ortaya koymuştur. Bilim insanları, Hubble Teleskobunu kullanarak yıldızlar arası uzayda futbol topu biçimindeki elektrikli yüklü bir molekül türünün varlığını keşfetti.

Hubble Uzay Teleskobu
Hubble Uzay Teleskobu

NASA‘nın internet sitesinde yer alan habere göre, ABD’nin Washington Amerikan Katolik Üniversitesinden bilim insanları Hubble Uzay Teleskobu ‘nu kullanarak keşfetti. “Buckminsterfullerene” adı verilen, 60 karbon atomunun birleşmesinden oluşan molekülü, gaz ve toz bulutlarının kapladığı yıldızlar arası uzayda ilk kez gözlemlemeyi başardı.

Elektrik yüklü karbon atomlarının içi boş küre biçimli bileşiminin kesik yüzlü bir futbol topunu andırdığı belirtildi. Söz konusu molekülün Dünya’da bazı kayalarda bulunduğu, ayrıca yanmalı motorların çıkardığı is içinde de görüldüğü bildirildi.

 Bilim insanları, Hubble Uzay Teleskobu kullanarak yıldızlar arası uzayda futbol topu biçimindeki elektrikli yüklü bir molekül türünün varlığını keşfetti.   Kredi: NASA / JPL-Caltech
Bilim insanları, Hubble Uzay Teleskobu kullanarak yıldızlar arası uzayda futbol topu biçimindeki elektrikli yüklü bir molekül türünün varlığını keşfetti. Kredi: NASA / JPL-Caltech

Araştırmacılar uzayda bugüne dek bulunan en karmaşık molekülün en fazla 12 atomdan oluştuğuna dikkat çekti. Keşfin uzayda madde yoğunluğunun en düşük olduğu ortamlarda dahi ne kadar karmaşık moleküllerin ortaya çıkabildiğinin kanıtı olduğunu vurguladı.

Araştırmanın yazarlarından Martin Cordiner; yıldızların ve gezegenlerin, gaz ve toz bulutlarının yıldızlar arası uzaydaki çarpışmaları sonucu ortaya çıktığını belirtti. Buna göre “Yıldızlar arası uzay, yaşama kaynaklık eden kimyasal süreçlerin başlangıç noktasıdır. Dolayısıyla bu ortamdaki bileşenleri iyi anlamak, yıldızların ve gezegenlerin nasıl oluştuğunu kavramının temelini oluşturacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmanın sonuçları “Astrophysical Journal Letters” dergisinde yayımlandı.

Editör / Yazar: Ali Ekber ÖZGEN

Kaynak: https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/soccer-balls-in-space

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hayvanların 'beyin aktivitesi' sosyal etkileşimler sırasında eşitleniyor

Bu rahatsız edici görüntü Grönland’ın ne kadar hızlı eridiğini özetliyor