in

İbn-i Sina ’nın Bin Yıl Önceki Süpernovadan Bahsettiği Keşfedildi

İbn-i Sina ’nın Bin Yıl Önceki Süpernovadan Bahsettiği Keşfedildi

Alman araştırmalarından oluşan üç bilim insanı, Fars bilgin İbn-i Sina ‘nın süpernova 1006 ‘yı (SN 1006) gördüğünü ortaya çıkardı. Yayınladıkları yazılarında; Ralph Neuhaeuser, Carl Ehrig – Eggert ve Paul Kunitzsch çalışılan metnin çevirilerini ve eski gökbilimci tarafından kaydedilen bilgilerin alaka düzeyinden bahsediyorlar. İbn-i Sina, gözlemlerinin bir parçası olarak, çok fazla seyahat eden ve tıptan astronomiye bir çok konuda gördüğü şeyleri yazan İranlı bir bilim insanı ve filozoftur. Araştırmacıların dikkatini çeken; fizik, meteoroloji ve astronomi hakkında özellikle de 1006 yılında gökyüzünde görünen parlak bir nesne olarak tanımlayan bir bölümü olan ve Kitab el-Shifa adı verilen yazılardı.

ibn-i Sina

Bu bölüm daha önce çalışılmıştı, ancak olay bir kuyruklu yıldız olabileceği tartışmasına bağlandı. Bu son bakışta, araştırmacılar açıklamanın aslında SN 1006 ‘nın olduğunu öne sürdüler. Zamanlamanın yanı sıra, ayrıntılı açıklamada not edilenler, patlayan bir yıldızın aniden orataya çıkışına daha çok benziyor. Sina, çevirilerinde çok parlak ve solmadan önce zamanla rengini değiştiren bir nesneyi açıklıyor; bir noktada, nesnenin kıvılcım attığını da not ederek. SN 1006, Fas, Japonya, Yemen ve Çin kadar uzak mesafelerden dünyadaki başkaları tarafından not edildi. Ve tanımlandı, ancak bu açıklamaların hiçbiri, objenin renk değiştirdiği hakkında bilgi içermiyordu.

İbn-i Sina SN 1006 hakkındaki raporu
ibn-i sina SN 1006 hakkındaki raporu

Sina, nesnenin soluk yeşilimsi sarı renkte başladığını, titrek bir şekilde çok fazla parıldadığını ve tamamen kaybolmadan önce beyazımsı hale geldiğini yazdı. Modern gökbilimcilerin çoğu, SN 1006 ‘nın sadece bir süpernova olmadığını (beyaz bir cüce, başka bir yıldıza çekildiğinde yıldızın maddenin fazlalığından patlamasına sebep olmasıyla süpernova oluşur), ancak iki beyaz cücenin çarpışmasının sonucu olduğunu düşünür. Araştırmacılar, eski yarı zamanlı bir astronomdan gelen bu yeni bilginin, binlerce yıl önce meydana gelen bir olayın daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Editör / Yazar: Ramazan Fırat ŞAHİN

Kaynak: https://phys.org/news/2016-04-ancient-text-reveals-ibn-sina.html

Ramazan Fırat ŞAHİN

Yazar Ramazan Fırat ŞAHİN

1994 yılında Ankarada doğdum. Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde Makine Mühendisliği bölümündeyim. Büyük bir oyunseverim ve edindiğim ingilizce seviyesinin büyük çoğunlunu da bu oyunlara borçluyum. Tabii okula da uzatmama sebep olmuş olabilirler. Beyinsizleri okumayı arkadaşımın önerisiyle başladım ve hala severek takip ettiğim yazıların bazılarını çevirmek bana mutluluk veriyor.

Makaleye Oy Ver!

1 point

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deja Vu Ne Demek Deja Vu’yu Açıklamak İçin 10 Büyüleyici Teori

Hamam Böcekleri Durdurulamaz Hale Geliyor! Böcek istilası Yaşanabilir