İçine Giren Herşeyi Öldüren Amazon’un Kaynayan Nehri

Amazondaki Bu Nehir Kaynıyor ve Kimse Nedenini Bilmiyor. İşte kaynayan nehir keşfi… Keyifli okumalar. Santa Claus ‘tan Diş Perisi ‘ne ve otomatların içinde yaşayan küçük insanlara kadar duyduğumuz çoğu efsane, çocukları inandırmak için anlatılan şeylerdir.

Fakat bir jeotermal bilimci ancak çocukken duyabileceği bir hikayeden kurtulamamaktadır. O da iyi veya her nasılsa bu kaynayan nehrin asla bulunamayacağıdır.

İçine Giren Herşeyi Öldüren Amazon’un Kaynayan Nehri

Buğulu Bir Gizem

Andrés Ruzo, Peru’nun Lima şehrinde büyürken büyük babası ona Amazon Yağmur Ormanları’nın derinlerinde gizli altından antik bir şehrin saklandığını ve orayı keşfetmek için yola çıkan maceracıların gizemli kaynayan nehir engeline takıldığına dair inanılmaz hikayeler anlatırdı. Şimdi ise oradaki tam olarak ormanda keşfedilmemiş şekilde bekleyen altından bir şehir değil fakat yine de bir şey küçük Andrés’in hafızasında Dr. Ruzo olana kadar takılı kalmıştı.

kaynayan nehir keşfi

Ruzo’nun Peru hükümetinden bazı arkadaşları yayınlanmak üzere hazırlanan bir dizi haritayı gözden geçirmesi için ona ulaştıklarında yardım edemese de ormanda birkaç sıcak kaynak olduğunu fark etti, bu da volkanik aktivitesi olmayan bir bölge için tahminlerin ötesinde bir şeydir.

Aynı uzmanlık alanında olanlar onun bu iddiasını saçma bir şey olarak görüp aleyhinde konuşsalar da (hatta birisi saçma sorular sormayı bırakmasını rica etmişti), Dr. Ruzo durumu çözmüştü ve ormanın derinliklerine doğru yola çıktı.

Kaynayan Nehir Keşfi

Başlığı gördüğünüze göre muhtemelen yolculuğunun nasıl bittiğini tahmin edebilirsiniz. Kaynayan Nehir, tam olarak beklendiği gibi olmasa da gün boyu bazı değişimler ile yaklaşık 93 santigrat derece civarında sıcaklığa sahiptir.

Bu sıcaklık da havayı buharla doldurmak ve talihsizce içine düşen hayvanları öldürmek için yeteri derecede yüksektir ve bölgedeki ruhani yaşamın büyük bir parçası olmuştur. Dolayısıyla gizemli maceralar ve kayıp şehirlerle ilgili hikayelere neden dahil edildiğini görmek zor değil.

Zor olan neden bu kadar sıcak olduğunun bilinmesi. Bir teori, fark edilemeyen bir magma akışı nedeniyle oluşan volkanik özellik olabileceği şeklindeydi fakat bu umutsuz bir teoriydi çünkü bölgede hiçbir magma akışı yoktu. Diğer bir hipotez de bir felaket sonucu oluştuğu şeklindeydi.

İçine Giren Herşeyi Öldüren Amazon’un Kaynayan Nehiri

Eğer bölgeye yakın petrol şirketleri yer altında kazayla bir dizi zincir reaksiyon başlamışsa bu durumu ortaya çıkarmış olabileceğiydi. Fakat bu da mümkün değildi çünkü Kaynayan Nehir hakkında yüzlerce yıl öncesine ait İspanyol kayıtları bulundu.

Mümkün olan tek seçenek ise volkanik bir özellik değil, akan suyun yerin epeyce altında sıcaklığın doğal olarak çok yüksek olduğu yerden gelmesidir. Açıklamalar devam etse de tam olarak tatmin edici değil ancak yine de yüzyıllar süren petrol sızıntısı fikrinden de daha iyi.

Biz sadece Andrés Ruzo ‘nun ormanın derinliklerine olan yolculuğunu inceledik. Hikâyenin tamamı için onun Kaynayan Nehir kitabını inceleyebilirsiniz. Önerileri dikkate aldığımızda bu kitabı seveceğinizi düşündük.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Onur İLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gerçek Fosillerden Esinlenilmiş 3 Mitolojik Yaratık!

2100 yıl önceki bebekler, çocuk kafataslarından yapılmış kasklar içinde bulundu