Alkol İçmeseniz Bile Karaciğeriniz Alkolden Zarar Görebilir!

Karaciğer hasarı, aşırı alkol tüketiminin bilinen sonuçlarından biridir. Bazı bağırsak bakterileri alkol üretir ve size, içmenin geçici zevklerini vermeden, biraz adaletsiz görünse de karaciğerinize zarar verebilir.

Dünyadaki yetişkinlerin yaklaşık dörtte biri, karaciğerde yağ biriken ve içmeden, işlevini yitiren alkolden olmayan yağlı karaciğer hastalığından (NAFLD) muzdariptir.

İçmeseniz Bile Karaciğeriniz Alkolden Zarar Görebilir!

Nedeni bilinmemektedir. Ancak Cell Metabolism ‘deki bir makale, genellikle biraz farklı olduğunu göstermektedir.

Çin’in Başkent Pediatri Enstitüsü ve meslektaşları Jing Yuan, NAFLD’nin şiddetli olduğu bir hasta üzerinde çalıştı ve her seferinde şeker bakımından zengin yiyecekler yediğinde neredeyse sarhoş oldu.

Bu durum oto-bira sendromu (ABS) olarak bilinir. ABS normalde maya enfeksiyonları ile ilişkilidir, ancak bu hasta enfeksiyona sahip değildi – ikisi de testlerde olumsuz olarak ortaya çıkıyor ve maya karşıtı ilaçlara cevap vermiyor.

Düşük seviye oto-bira sendromu (ABS) karaciğere zarar verdiğini nasıl biliyoruz. (Yuan et al/Cell Metabolism)

Yağlı karaciğer hastalığı

Yuan alkolün bağırsak bakterilerinden geldiğini buldu. Yuan, “Bakterilerin çok fazla alkol üretmesine şaşırdık” dedi.

“Vücut aşırı yüklendiğinde ve bu bakterilerin ürettiği alkolü kıramadığında, içmeseniz bile yağlı karaciğer hastalığı gelişebilir.”

Yazarlar, bu durumdaki kişilerin dışkılarını, sorumlu özel bakterileri tanımlamak için incelediler ve Klebsiella pneumonia suşlarını sorumlu tuttular.

(Suş: aynı bakteri veya virus cinsine ait farklı antijenik özelliğe sahip olan alt gruplara verilen isim.. kimi zaman nedeni tam bilinmeyen bazı değişimler sonucu normalden çok daha şiddetli hastalık oluşturma yeteneğine sahip suşlar ortaya çıkabilmektedir.)

İçmeseniz Bile Karaciğeriniz Alkolden Zarar Görebilir!

Hemen hemen herkesin sindirim sisteminde Klebsiella pneumonia olmasına rağmen, çoğu sadece küçük miktarlarda alkol üretir. NAFLD’li insanlarda bulunan suşları, tek bir kadeh şarabı bir gecede dönüştürmeye eşdeğer. Daha yaygın çeşitlerden dört ila altı kat daha fazla alkol üretmektedir.
Yuan, NAFLD ‘den muzdarip bir insan örneğinin yüzde 60 ‘ının bariz zehirlenme belirtileri üretmesinin nadir olmasına rağmen kayda değer miktarda alkol üreten bağırsak bakterilerine sahip olduğunu buldu.

Yuan, fareleri yüksek fermentasyonlu K. pneumonia suşları ile beslemiş ve bir ay içinde karaciğerlerinde yağ birikimi gözlemlenmiştir. Ek bir ay sonra, karaciğerler yaralandı, bu da uzun vadeli hasar olduğunu göstermiştir. K. Pneumonia’yı çıkarmak etkileri durdurmuştur.
Yuan, “NAFLD heterojen bir hastalıktır ve birçok nedeni olabilir,” dedi.

“Çalışmamız K. pneumonia ‘nin bunlardan biri olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu gösteriyor. Bu bakteriler, başka seçeneğiniz olmadığı sürece karaciğerinize alkol gibi zarar veriyor.” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antimikrobiyallere direnç şiddetle artıyor! İlaçlar etkisini kaybediyor.

Yaratıcılığınızı Artıracak 5 Bilim Destekli Yol