İki Yıl İçinde İnsan Deneyleri İçin Yeni Bunama Aşısı Geliyor

Yeni yayınlanan bir çalışma, Alzheimer hastalığı ile ilişkili nörodejenerasyonun önlenmesi için tasarlanmış yeni bir aşının farelerdeki başarılı sonuçları açıkladı. Araştırmacılar bu “bunama aşısının” artık insan denemelerine hazır olduğunu ve başarılı olursa “gelecek on yılın atılımı” haline gelebileceğini ileri sürüyorlar.

Moleküler Tıp Enstitüsü ve Kaliforniya Irvine Üniversitesi, tarafından yönetilen yeni çalışma, beyindeki amiloid ve tau proteinlerinin toplanmasını önleyen ve ortadan kaldıran antikorlar üretmek için tasarlanmış bir aşının etkisini açıklamaktadır. Bu iki proteinin birikmesinin, Alzheimer hastalığı ile ilişkili nörodejenerasyonun ana patolojik nedeni olduğu düşünülmektedir.

İki Yıl İçinde İnsan Deneyleri İçin Yeni Bunama Aşısı Geliyor. Alzheimer Tarih mi Olacak?

Araştırma, aşının, bu toksik proteinlerin kümeleşmelerini göstermek için tasarlanan üreyen farelerin beyinlerinde hem tau hem de amiloid birikiminde ciddi azalmaya yol açtığını ortaya koydu. Daha önce başarısız olan Alzheimer’ın son birkaç yıldaki tedavileri, amiloid veya tau protein azaltımlarına odaklanmıştır.

Ancak artan kanıtlar, iki toksik protein arasındaki sinerjik bir ilişkinin nörodejenerasyona yol açabileceğini ileri sürmektedir. Bu nedenle, bir kombinasyon terapisi bu tür bunamayı önlemenin en etkili yolu olabilir.

Bu yeni tedavi, sırasıyla amiloid ve tau protein toplanmasını hedeflemek üzere tasarlanan iki aşıyı, AV-1959R ve AV-1980R olarak adlandırır. Aşı, aşı immünojenisitesini arttırmak için Avustralyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından geliştirilen Advax adlı yeni bir adjuvanda formüle edilmiştir.

Advax, Avustralya’nın Flinders Üniversitesi’nden bir bilim adamı olan ve ABC News Australia’ya yeni formülasyonu anlatan Nikolai Petrovsky tarafından geliştirildi.

İki Yıl İçinde İnsan Deneyleri İçin Yeni Bunama Aşısı Geliyor. Alzheimer Tarih mi Olacak?

Petrovsky,” hayvan modellerinde, hayvan bu protein birikimlerini almaya başlamadan önce hafıza kaybının gelişmesini önlemek için kullanabiliriz ” diyor.

Beyindeki amiloid protein birikmelerini azaltmak için tasarlanmış birçok yüksek profilli klinik araştırma başarısızlığının ardından, bazı bilim adamları Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı savaşta aşı bazlı önleyici tedbirler almak istiyorlar.

Hipotez, bu toksik proteinlerin ilk etapta birikmesini önlemenin bunamayı tedavi etmenin en etkili yolu olabileceğidir. Şu anda bunu yapmak için birkaç aşı, orta yaştaki en erken aşamalarında nörodejeneratif hastalığı yakalamayı amaçlamaktadır. Petrovsky, bu bunama aşısının önümüzdeki iki yıl içinde insan denemelerine girme yolunda olduğunu ileri sürüyor.

Petrovsky, “Yeni on yıla başlamak heyecan verici bir zaman – umarım bu, insan denemelerinde çalışmaya başlayabilirsek önümüzdeki on yılın atılımıdır.” Diyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bakteriler Hücre Döngülerini Nasıl Kontrol Ederler?

Çölyak Hastalığının Gelişmesinde Bakteriyel Bağlantı Bulundu!