İkizi, içinde gelişen bir kız bebek doğdu! : Bir fetüs in fetu vakası!

Kolombiyalı kadın, bir kız bebek doğurdu. Garip olan ise bu bebeğin karnının içinde büyümekte olan bir ikizi olmasaydı. Bu vaka nadir rastlanan “fetüs-in-fetu” ye bir örnekti.Fetus in fetutamamıyla duyulmamış bir vaka olmamasının yanı sıra tıp tarihinde toplam 100 tane örneği bile bulunmamaktadır. Itzamara, fetal ikiziyle, Kolombiya’nınBarranquilla şehrinde dünyaya geldi. El Heraldo gazetesinde yazılanlara göre, doktorlar bu anormalliği Itzamara hala annesi Monica Veganın rahmindeyken fark etmişlerdi ki bu da oldukça sıra dışı çünkü bu vakalar genellikle bebeklik döneminde teşhis edilebilir. Tabi bunun da bir istisnası var; doktorlar 47 yaşındaki bir adama fetus-in-fetu teşhisi koymuşlardı. Hamileliğin35inci haftasında yapılan bir ultrason sırasında, bebekte bir kist olduğu tespit edildi fakat sonrasında daha detaylı bir muayene sonucunda aslında abdominal bölgede bulunan bir fetüs olduğu teşhis edildi.

El Heraldo gazetesine konuşan Baranquilla’ nın La Merced kliniğinde vakayla ilgilenmiş olan Doktor Miguel Antonio Parra Saavedra “Maternal-fetaltıpta görülen en tuhaf ama bir o kadar da büyüleyici vakalardan biri.” diyor bu olay karşısında. Itzamara 22 Şubatta 37 haftalıkken sezaryenle doğdu. Doğduğunda sağlıklı bir doğum kilosu olan 3,2 kilogramdı. Doğduktan yalnızca 1 gün sonra doktorlar, henüz biçimlenmemiş fakat hala büyümekte olan ikizi almak için laparoskopik cerrahi yapmak zorundaydılar. Doktor Parra Saavedra anneye bu durumu söylediklerini fakat onun böyle bir şeyin gerçekleşebileceğinden daha önce haberinin olmadığını ifade ettiğini söylüyor ve çoğu insanın, insan doğasında bu tür vakaların da gerçekleşebildiğinden haberi olmadığını belirtiyor. Fetal ikiz 14 milimetre boyunda, beyni, kalbi olmayan sadece ilkel biçimde kol ve bacaklara sahip bir şeydi.

Göbek bağını kestikleri anda öldü. Bilim insanları fetus-in-fetu vakasının kesin olarak neden kaynaklandığını bilmiyorlar; fakat ikiz hamileliklerinin ilk haftalarında bir fetüsün diğerini sarması sonucu olduğu düşünülüyor. Bu vaka genellikle yanlış teşhis edilerek teratoma olduğu düşünülüyor. Bu, saç, kas, tırnak ya da kemik gibi farklı tiplerde dokular barındıran bir germ hücreli tümördür. Gelişmiş teratoma, bazı zamanlar gerçek bir fetüsmüş gibi görünebilir. Itzamara’ ya gelince, şu anda gayet sağlıklı ve tam iyileşme yolunda ilerliyor. Doktor Parra Saavedra The New York Times’a verdiği röportajda “ abdominal bölgesinde küçük bir yarası var fakat şu an gayet normal bir bebek. Tabii tüm dünyanın onu konuşuyor olması dışında” dedi.
Editör / Yazar: Meltem ARSLANER
Kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/baby-girl-born-with-her-twin-living-inside-her/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    NASA'nın Mars Helikopterleri İlk Görevi Tamamladı

    TESS'in İlk Büyük Keşfi Gerçekleşti