İklim değişikliği, ABD'nin güneybatısındaki ortaçağ megadroughtlarını canlandırabilir

Yaklaşık bir düzine megadrought, 9. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar Güneybatı Amerika’ya saldırdı, ama sonra 1600 yıllarında gizemli bir şekilde sona erdiler. Peki onlara ne oldu?
Bilim insanları geçmişte niçin megadrought’un gerçekleştiğini anlayabilirlerse, gelecekte nasıl olacaklarını, nasıl ve nerede olacağını tahmin etmemize yardımcı olabilirler. Bugünlerde Science Advances’te yayınlanan bir araştırma, Güneybatı Amerika’da niçin megadrought bulunduğuna dair ilk kapsamlı teoriyi sunmaktadır.

(Çevirmen notu : Bir Megadrought yirmi yıl veya daha uzun süren uzun süreli bir kuraklıktır.)

mega kuraklık
Kurak mera,  Kaliforniya merkez vadisi kredi: © AlessandraRC / Adobe Stock

Bilim insanları geçmişte niçin megadrought ‘un gerçekleştiğini anlayabilirlerse, gelecekte nasıl olacaklarını, nasıl ve nerede olacağını tahmin etmemize yardımcı olabilirler. Bugünlerde Science Advances’te yayınlanan bir araştırma, Güneybatı Amerika’da niçin megadrought bulunduğuna dair ilk kapsamlı teoriyi sunmaktadır.
Daha önce, bilim insanları megadrought’a katkıda bulunan bireysel faktörleri araştırmışlardı. Yeni çalışmada, Columbia Üniversitesi’nden Lamont-Doherty Toprak Gözlemevindeki bir bilim insanı ekibi, küresel iklim sistemindeki birçok faktörün birlikte nasıl çalıştığını inceledi. Ve ısınan ikliminin yeni bir çare getirebileceğini öngördü.
İklim değişikliği
İklim değişikliği, ABD’nin güneybatısındaki ortaçağ mega kuraklığını canlandırabilir

Su ürünleri iklim verilerini ve deniz yüzeyi sıcaklıklarını son 2,000 yıldan itibaren yeniden yapılandırarak, ekip Güneybatı Amerika’da megadrought’a yol açan üç ana faktör buldu: zorlayıcı radyasyon, şiddetli ve sık La Niña ( küresel bir okyanus-atmosfer olayıdır.) olayları – serin tropik Pasifik deniz yüzeyi sıcaklıkları küresel hava olaylarındaki değişiklikler – ve Atlantik ‘teki sıcak koşullar.
Yüksek ışınımlı zorlamanın Güneybatı Amerika’yı oluştuduğu ve muhtemelen güneş enerjisi aktivitesindeki bir artış (bize daha fazla radyasyon gönderecek) ve o sırada volkanik aktivitedeki (daha fazla kabul edecek) bir düşüş nedeniyle sürecin gerçekleştiği belirtiliyor. Sonuçta ortaya çıkan sıcaklık artışı daha fazla buharlaşmaya neden olacaktır.

Atlantik deniz yüzeyi sıcaklıkları

Atlantik deniz yüzeyi sıcaklıkları

Aynı zamanda, her zamankinden daha sıcak olan Atlantik deniz yüzeyi sıcaklıkları çok güçlü ve sık sık La Niñas ile birleştiğinde, kurumuş olan bölgede yağışları azalttı. Bu üç faktörden, La Niña koşullarının megadrought’a neden olmak için iki kattan daha önemli olduğu tahmin edildi.
Lamont bilim insanları, megadrough’un nedenlerini önceye göre daha net bir şekilde belirleyebildiklerini söylerken, bu tür olayları bilim insanlarının tahmin etmesinin zor olacağını söylediler.
Sıcaklıklar, kuraklık ve deniz yüzeyi sıcaklıklarındaki gelecekteki eğilimler hakkında tahminler var, ancak gelecekteki El Niño ve La Niña aktivitelerinin simülasyonu zor olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, araştırmacılar insan kaynaklı iklim değişikliğinin bölgeyi gelecekte daha fazla mega kuşağa doğru istiflediği sonucuna varıyorlar.
Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi ’nden Nathan Steiger, “Büyük bir La Niña ‘nız olduğunda ya da birçoğu art arda geldiğinde, bazal kuraklığı artıracağınız için, bu durum Batı Amerika’da megadrought ‘a yol açabilir” dedi.
Orta çağdaki megadrought zamanında, artan iklimsel zorlama doğal iklim değişkenliğinden kaynaklanıyordu. Ancak bugün insan yapımı kuvvetler nedeniyle dünyanın birçok yerinde kurallık artmaktadır. Araştırmacılar, iklim değişikliğinin gelecekte daha fazla kuraklık nedeniyle mega kuraklık olasılığını artırdığını söylüyor.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
İklim Değişikliği ve Ekstrem Hava Olayları
1 Milyar Hektarlık Bir Orman Küresel Isınmanın Durdurulmasında Yardımcı Olabilir!
İnsan Medeniyeti 2050’den İtibaren Yok Olabilir
Çeviren: Bünyamin Tan
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190724144152.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Kentsel veya Kırsal Ortam Bağışıklık Sisteminin Gelişimini Etkiler mi?

Doğum Kontrol İmplantı, Farkında Olmadan Kolundan Akciğerine Taşındı

Doğum Kontrol İmplantı, Bir Kadının Kolundan Akciğerine Taşındı