İklim Değişikliğinden Korunmak İçin Los Angeles Caddeleri Beyaza Boyanıyor

İklim değişikliğinin gittikçe yükselmesi ve birçok yerin sıcaklar sebebiyle gelecekte yaşanmayacak olması sebebiyle çeşitli çareler aranıyor. Gelecek 20 yıl süresince Los Angeles’ta sıcaklığın 3 derece düşürülmesi planlanıyor.

Los Angeles’ta rekor kıran sıcaklıklar yaşanıyor. Dünya çapında birçok şehir hiç olmadığı kadar sıcaklarla boğuşmayı sürdürüyor. İklim değişikliği için politikacılardan somut adımlar gelmese de Los Angeles’taki yetkililer kentin sıcaklığını düşürebilmek için radikal planlar yapıyor. Kentin Belediye Başkanı Eric Garcetti, önümüzdeki 20 yıllık süreçte Los Angeles’ın ortalama sıcaklığını 3 derece aşağıya çekmeyi planlıyor. Bu çabanın bir parçası olarak Los Angeles caddelerinin beyaza boyanması uygulaması başladı.

Isı adası etkisi sayesinde Los Angeles’in aşırı ısınmaya eğilimli olduğu kaydediliyor. Kentte gölge sağlayacak ağaçların bölgenin iklimi gereği kısa boylu olması da şehir halkının işini kolaylaştırmıyor. Şehir aynı zamanda güneşten gelen ısıyı soğuran siyah kaldırımlara sahip.

Bir milyonun üzerinde nüfusa sahip olan şehir çevre şehirlere oranla 5 derece kadar daha yüksek bir ısıya sahip. Ekstra 5 derecelik bu ısı farkı ısınmayla birleşince gelecekte ölümcül etkilerin yaşanmasına sebep olabilir. Sıcaklıkların çoğalmasıyla birlikte şehirlerin sıcak hava dalgalarına maruz kalması insanlar için öldürücü etkilerin yaşanmasına sebebiyet verecek. Hava sıcaklığı aynı zamanda havayı yıpratıcı bir etkiye sahip. Halk sağlığını koruyabilmek adına Los Angeles’ın sofistike bir hale getirilmesi planlanıyor.

LACC-Aerial-Drone-Exterior-2016-5-resized-for-website-ff417bc491

Bu çabanın bir parçası olarak Los Angeles’te yollar, sokaklar ve otoparklar siyah asfalttan 10 derece daha soğuk tutacak olan gri bir boyayla kaplanıyor. Mühendisler tarafından geliştirilen bu boya asfalt üzerinde dinlenirken casus uçaklarının serin kalabilmesi için askeri üslerde kullanılmak üzere üretildi. Bu boya sayesinde uçakların ısı ölçen uydulara monte edilmiş kızıl ötesi kameralara yakalanması engelleniyor.

Los Angeles’ta tüm caddelere uygulanacak olan boyayla yaz aylarında klima sebebiyle yükselen faturaların azalacağı, havanın kalitesinin artacağı ve birçok kişinin hayatının kurtulacağı ön görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Jupiter’in Kutup Işıklarının Etkisi Bilinmeyen Bir Güç Tarafından Arttırıldı

Yeni Genetik Keşif, Vampir Hastalığına Çare Sunuyor