İlaçlar ve Kişisel Bakım Ürün Artıklarının Su Ekosistemine İlginç Etkisi

Tuvalet sifonunu çektiğinizde vücudunuzdan çıkan ilaç ve kişisel bakım ürünlerinin kalıntıları hakkında düşünmezsiniz muhtemelen. Onlar su arıtma tesisi,dere,ırmak,göl,körfez veya okyanusta sonlanırlar.Ama bilim insanları olası risk olarak değerlendirilmeyen ve su ekosistemini etkileyebilecek, su arıtma tesisindeki bakterilerin ürettiği yeni atık buldular.Bilim insanları yaygın olarak kullanılan iki farmasötik ürünü parçalamak için atık su arıtma tesisinden gelen çamurdaki bakterilerin yeteneklerini test etti: non steroid anti inflamatuar ilaç naproksen ve birçok öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarında balgam söktürücü olan guaifenesin. Ayrıca kişisel bakım ürünlerinin içindeki iki ortak bileşimi test ettiler:oksibenzon(,bir çok güneş kreminde ana madde)ve metil paraben(kozmetik ürünlerinde koruyucu). Yapılan çalışmalara göre bakteriler lağımdaki metil parebeni parçalamak için oksijene ihtiyaç duymazlar ama diğer üç kimyasalı kısmen parçalarlar ve bu süreçte yeni atıklar üretirler.

Rutger Üniversitesi-New Brunswick Çevre Bilimleri bölümünde öğretim görevlisi Abigail W.Porter“Parçalanmış ilaçlar ve kişisel bakım ürünleri önemli çünkü bunlar çevreye biyolojik etkileri olan akarsu ve su kanallarının olası atıklarıdır.” dedi.”Bu atıklar ve zararları yeni yeni öğreniliyor.” Amerika Çevre Koruma Kuruluşu’na göre ilaç ve kişisel bakım ürünü içeren, endişe veren atıklar hızla su yüzeyinde yer buluyorlar.Bu kimyasal bileşenlerin su yaşamı ve insan sağlığı üzerine etkileri olabileceği kaygıları mevcut. Çevre bilimleri bölümünden profesör Lily Young “Bizim çalışmalarımız kullanımı yaygın olan ilaçlar ve kişisel bakım ürünlerini benzer kimyasallar yapılarla değerlendirmemize yardım edebilir.

Parçalanma sürecindeki öngörülen kimyasalların nicelik ve niteliklerini tanımlayabiliriz.”Rutgersli bilim insanları ilaçlar ve kişisel bakım ürünlerinin içindeki bakterilerin nasıl anaerob bakteriler gibi oksijensiz ortamda kimyasalları parçaladıkları üzerine çalışıyorlar. İki bakteri topluluğu öğrenildi.Bunlardan biri su arıtma tesislerindeki tortularda diğeri New Jersey Tuckerton’in temiz marinesinin düşük oksijenli yeraltı tortularında.Önceki araştırmalar bakterilerin anti inflamatuar ilaç olan naproksene dönüşebileceğini gösteriyor.

Araştırmalar bu iki mikrobiatik topluluğunun farklı bakteri çeşitleri barındırdığını buldu.Her iki toplulukta aynı yol üzerinden farklı yapılara sahip dört kimyasala dönüşür.Gelecekteki araştırmalar kalıcı kimyasal dönüşümleri değerlendirmek için değişik çevrelerdeki numune sedimentler (Çökelme veya tortullanma, doğal oluşumlu bir materyaldir ki bu materyal kötü havadan dolayı aşınma ve erozyon sürecinde bozulur. Daha sonra bu tortulanma hava hareketi, su veya buz ya da parçacıklar üzerinde hareket eden yer çekimi ile taşınır.) üzerinde çalışacaktır.
Çeviren: Meltem KASAR
KAYNAK: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190321092212.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Yeni Ortaya Çıkarılan Eski Amazon Geoglifi Medeniyetler ile İlgili Bildiklerimizi Değiştiriyor

Bilim İnsanları Alarm Verdi, Ölümcül Mantar Dünyaya Yayıldı