içinde ,

İlk Esrar Bazlı İlaçlar İngiltere NHS tarafından, Kullanım İçin Onaylandı!

İlk Esrar Bazlı İlaçlar Kullanım İçin Onaylandı!

Esrar bazlı iki ilaç, İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından, kullanım için ilk kez onaylandı. Bu ilaçlar epilepsi ve multipl sklerozu olan ağır tablolu çocukların tedavisi için hazır olarak bulundurulacak !
İlaçlar NHS İngiltere’nin, uyuştrucu izleme örgütü olarak bilinen Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (NICE) tarafından rutin kullanım için yeşil reçeteli ilaçlar sınıfına alındı.
NICE,  esrar bazlı ilaçların birçok yönünü inceledikten sonra her ikisi de tedaviye dirençli olarak kabul edilen Lennox-Gastaut (bir çocukluk çağı başlangıç dönemi epilepsisi) ve Dravet (ateş nedeniyle bebek epilepsisi) sendromları olmak üzere iki tür epilepsiyi tedavi etmek için Epidyolex kullanımını onayladı.
İlgili: İnanılmaz Yan Etkileri Olan 8 Reçeteli İlaç
İlaç, esrardaki psikoaktif olmayan bileşen olan oral kannabidiol (CBD) çözeltisi şeklinde gelmekte ve yapılan klinik araştırmalarda bazı çocukların nöbet sıklığını % 50 azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. İngiltere’de 9.000’e kadar Lennox-Gastaut ve Dravet hastası olduğu tahmin edilmektedir.

İlk Esrar Bazlı İlaçlar İngiltere NHS tarafından, Kullanım İçin Onaylandı!

Esrar Bazlı İlaç Maliyeti

İlaç maliyeti, hasta başına yılda 5.000 ila 10.000 pound (6.400 ila 12.800 pound) arasındadır. Ancak BBC News, ilacı geliştiren İngiliz merkezli GW Pharmaceuticals’ın NHS için indirimli bir fiyat vermeyi kabul ettiğini bildirdi.
GW Pharmaceuticals şu anda Epidyolex’in, insanlarda; West sendromu ve Tübüler Skleroz Kompleksine fayda sağlayıp sağlayamayacağını araştırmaktadır. NICE ayrıca, spazm ve kas sertleşmesi yaşayan MS hastalarının tedavisine yardımcı olmak için esrarın psikoaktif bileşeni olan CBD ve tetrahidrokannabinol (THC) karışımını içeren bir ağız spreyi olan Sativex’in kullanımını onaylamıştır.
Bununla birlikte NICE yeni çıkan kılavuzlar doğrultusunda doktorlara kanıta dayalı ilaçları, özellikle THC’yi içeren ilaçları kronik ağrı çekenlere delil yetersizliğinden dolayı reçete etmemelerini tavsiye etti.
MS Derneği Dış İlişkiler Direktörü, Genevieve Edwards; Sativex’in onayının önemli bir adım olduğunu ancak ağrı yönetimi için kullanılamamasının hayal kırıklığı yarattığını söylerken yeterli ilerleme kaydedilmediğine değinmiştir.
Aynı zamanda MS hastalığının ortak bir semptomu olan ağrıyı tedavi etmek için esrar bazlı tedavi önerilmediğini ve bu yüzden bir sonraki İngiltere Hükümeti’ni, araştırmayı hızlandırmaya ve bu hayati tedavinin önündeki engelleri kaldırmaya çağırdığını vurgulamış ve sözlerini MS için esrar gerçek olabilir ! cümlesiyle bitirmiştir.

Tıbbi Esrarın Yasalaştırılması

İlk Esrar Bazlı İlaçlar İngiltere NHS tarafından, Kullanım İçin Onaylandı!

Tıbbi esrarın yasalaştırılmasında ise başlıca iki durum sebep olmuştur. Bu durumlardan ilki; İngiltere’deki uzman doktorların 2018’de tıbbi esrar reçetelerini yazmaları yasal hale gelmesine rağmen reçeteler ve finansman için açık bir kılavuz olmadığı için çoğu doktor bu ilaçları reçete etme konusunda isteksizdi.
Bu durum ailelerin özel reçeteler için yüksek maliyetler ödemesine hatta İngiltere dışında tedaviler aramasına yol açması, illegal yolların tekrar gündeme gelmesine neden olmasıydı. İkinci durum ise
Billy Caldwell ve Alfie Dingley vakalarıydı.
Tıbbi esrar satın almak için yurtdışına seyahat eden vakaların aldıkları ilaçlara, ülkeye döndükleri zaman İçişleri Bakanlığı tarafından el konuldu.
Bu olay,  hem halk arasında bir tepki oluşturması hem de esrarın sağlık sorunlarının tedavisinde gerçek potansiyele sahip olduğuna dair somut kanıtlar olması nedeniyle, İngiltere tıbbi esrarla ilgili politikalarını gözden geçirdi ve güncelledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yeni Araştırma: Esrar Kullanımı Sperm Sayısını Arttırıyor
Ameliyat Hakkında Büyüleyici 10 Gerçek
Reflü ve mide yanmasında kullanılan bir ilaç sınıfının mide kanserine yakalanma riskini ikiye katladığı tespit edildi
Editör / Yazar: Tuğçe ÇAMLICA
Kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/first-cannabisbased-medicines-have-been-approved-for-use-by-englands-nhs-/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir