İlk İnsan Kafa Naklinin Gerçekleştirildiği İddia Ediliyor

Bu sene içerisinde ilk insan kafa naklini gerçekleştireceğini duyuran İtalyan cerrah SergioCanavero, iki ceset arasında ilk insan kafa naklini gerçekleştirdiğini iddia etti. Ancak cerrahın bunu yaptığına dair herhangi bir kanıt ortaya konmadı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir basın konferansında Canavero kafa naklini gerçekleştirmek için cesetten çıkardığı kafayı diğer cesedin omurgası, sinirleri ve kan damarları ile kaynaştırarak cesedin gövdesine bağladığını duyurdu.

Canavero gerçekleştirilen prosedürün 18 saat sürdüğünü iddia etti. Cerrah bir sonraki adımının ise yaşayan felçli bir insanın kafasını normal bir vücuda bağlamak olacağını açıkladı.

ilk-insan-kafa-naklinin-gerceklestirildigi-iddia-ediliyor2

İşlem esnasında kadavraların organlarının çıkarılıp çıkarılmadığı ya da onları desteklemek amacıyla herhangi bir destekleyici sistem kullanıp kullanmadığına dair cerrahtan bir açıklama gelmedi. Bunun yerine Canavero gazetecilere verdiği demeçte önümüzdeki günlerde işlemin ayrıntılarının yer aldığı bilimsel bir makale yazacağını duyurdu.

Cerrah geçmişteki tüm prosedürleri ve planlarını tartışırken, gerçekleştirilen süreci kafa nakli veya tam vücut nakli olarak isimlendiriyordu. Canavero son yaptığı uygulama için ise birincil hedefinin kafa nakli olmadığını asıl hedefinin beyin nakli gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

ilk-insan-kafa-naklinin-gerceklestirildigi-iddia-ediliyor

Daha önce farelere kafa nakli uygulayan cerrah bu işlemde başarılı olduğunu duyurmuştu. Bu yıl içerisinde insanda kafa nakli yapacağını açıklayan cerrahın bundan sonraki hedefinde ise tüm vücudu felçli olan bir hastanın kafasını sağlıklı bir bedene nakletmeyi hedefliyor. Canavero bilim çevrelerinde insan bedenini birleştirerek hayata döndüren roman karakteri doktorFrankenstein’a benzetiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim İnsanları İlk Defa Yaşayan Bir İnsanın DNA’sını Düzenlemeyi Başardı

Gökbilimciler Tarafından Samanyolu Galaksisinin Gökada İkizi Bulundu