ilk kez bir soğuk algınlığı virüsü bir hastada mesane kanserini yok etti

Kanseri virüsler aracılığıyla yok etmek yeni bir fikir olmasa da ilk kez bir soğuk algınlığı virüsü erken dönem mesane kanserini yok etti. Çalışma Clinical Cancer Research dergisinde yayınlandı.  Doğada bulunan coxsackievirus A21 isimli soğuk algınlığı virüsü kullanılarak mesane kanserine sahip 15 hasta tedavi edildi.  Virüs katetere doldurulup zaten tedavi gören hastalara 1 saat boyunca verildi, ardından ameliyatla kalan tümörler temizlendi.

Araştırmada soğuk algınlığı bulaşmış ve öldürülmüş mesane kanseri hücrelerinin virüsü Kredi: SCIENCE PHOTO LIBRARY

Hastalardan birinde virüs tümörü tamamen temizledi, diğerlerinde ise tümöre zarar verip bağışıklık sistemine koruyucu hücreler gönderdi. Hastaların hiçbirinde belirli bir yan etki görülmedi.

Araştırmacılara göre bu metodun işe yarama sebebi kanser hücrelerinin membranlarında oxsackievirus isimli virüsün geçişine izin veren ICAM-1isimli bir molekülün bulunması. Sağlıklı hücrelerde bu molekül bulunmadığı için virüs o hücrelere saldırmıyor. Virüs hücre içine girdiği anda o hücrenin işletimini bozarak hücreyi öldürüyor. Bağışıklık sistemi güçlendikçe daha fazla kanser hücresi yok ediliyor.

ICAM-1 diğer kanser hücrelerinde de bulunuyor ve virüsle kanser tedavisi daha önce ‘melanom’ türündeki diğer kanser hücrelerinde de işe yaradı.

Yalnızca spesifik kanser hücreleri için geçerli olabileceği düşünülüyor

Bir kateter yoluyla mesaneye virüsle tedavi edilen hastalarda hiçbir yan etki görülmedi Kredi: SCIENCE PHOTO LIBRARY

Araştırmacılardan Hardev Pandha daha ileri araştırmalarla erken dönem kanserlerin daha kapsamlı bir tedavisinin yapılarak  kanserin tekrarlamasının önlenebileceğini bildirdi.

Maalesef normal soğuk algınlığı kanseri tedavi edemiyor. Araştırma ekibi kanser hastalarına normal dozdan daha yüksek bir soğuk algınlığı enjekte etmişti. İşin ilginç kısmıysa bu tedaviyi gören hastalarda soğuk algınlığı belirtilerinin görülmemesi.

Bazı bilim insanları ise bu virüsün yalnızca spesifik kanser hücreleri için geçerli olabileceğini düşünüyor. Bu virüsün mesane kanseri ve bazı diğer kanser hücreleri için tedavi imkanı sağladığını ancak bu araştırmanın yeni ya da inovatif olmadığını ekliyor kanser araştırmacısı Grant McFadden.

Araştırmacılardan Pandha ise bu tedavi şeklinin 100 yıl öncesine dayandığını ancak yeni yeni kullanılma imkanı bulunduğunu söyledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:
İsrailli bilim insanları: Kanseri yok eden ilacı bulduk!
Kanser Riskini Arttıran 7 İlginç Şey (ve Sanılanın Aksine Kansere Sebep Olmayan Bir Şey)
Bu Yüzyılın Sonuna Kadar Rahim Ağzı Kanseri Yok Edilebilir
Editör / Yazar: Şeyma SÜRÜCÜ

Kaynak: https://www.livescience.com/65908-cold-virus-might-treat-bladder-cancer.html

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Işığı ısıya dönüştürebilen yeni cihaz güneş pili verimliliğini arttırabilir

    Kilo ve Yeme Düzeni Bipolar Bozukluğu Nasıl Etkileyebilir