İlk Koronavirüs Vakası Sanılandan Daha Önce Ortaya Çıktı!

İlk koronavirüs vakası ne zaman başladı? Yeni bir rapor, belgelenen ilk farklı tip koronavirüs SARS-CoV-2 vakasının izinin en az 17 Kasım 2019’a kadar sürülebileceğini iddia ediyor. Yani virüs, doktorların ve sağlık otoritelerinin yeni bir virüsle karşı karşıya olduklarını anladıklarından haftalar önce çıkmış olabilir.

South China Morning Post (SCMP) gazetesi tarafından incelenen hükümet verilerine göre,belgelenen ilk COVID- 19 vakası Çin’in Hubei eyaletinde yaşayan 55 yaşına biriydi.

Ancak bu kişinin hala hastalığı yayan ilk vaka olup olmadığı kesin değil. SCMP, bu tarihten daha eskiye giden belgelenmiş vakaların olabileceğinin altını çiziyor. Verilere göre kasım ayında dört erkek ve beş kadın olmak üzere en az dokuz vaka tespit edildi.

İlk Koronavirüs Vakası ve Sebebi bilinmeyen akciğer iltihabı

Bir işçi, COVID-19’un yayılmasını engellemek için şehir çapındaki çabaların bir parçası olarak İstanbul’da bir camiyi dezenfekte ediyor.

The Lancet tıp dergisinde yayımlanan çalışmanın da verileriyle, ilk COVID- 19 vakasının Hubei eyaletinin merkezi Vuhan’da yaşayan, virüse 1 Aralık 2019’da yakalanan bir erkek olduğu düşünülüyordu. Ancak bu yeni rapor bizi bu tarihin en az iki hafta öncesine götürüyor.

Aralığa kadar doktorlar bu gizemli akciğer iltihaplarının daha önce görülmemiş farklı tip bir virüsten kaynaklandığını anlayamadı. Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Chinese Center for Disease Control and Prevention) araştırmacıları ocak 2020’de, “sebebi bilinmeyen akciğer iltihabı” ile gelen ilk hastaların aslında 21 Aralık 2019’da tanımlandığını ortaya atan bir yazı yayınladı.

İlk Koronavirüs Vakası Sanılandan Daha Önce Ortaya Çıktı!

Aralığın büyük bir bölümünde pek çok doktor yeni bir hastalık olasılığına dikkat çekmeye çalıştı ancak uyarıları bastırıldı. Dr.LiWenliang Vuhan’da çalışan bir göz hekimiydi ve aralığın sonlarına doğru meslektaşlarını WhatsApp grubundan farklı tip bir virüs konusunda uyarmaya çalıştı.

Ocağın başlarında sağlık otoriteleri tarafından birkaç soru yanıtlamak için çağırıldı ve daha sonra “yalan haber yaymaktan” gözaltına alındı. Dr. Li 7 Şubat 2020’de başkalarını korumaya çalıştı koronavirüs yüzünden hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Vuhan’da çıkan sebebi bilinmeyen akciğer iltihabı vakaları konusunda ilk defa 31 Aralık’ta bilgilendirildi. Salgın ulusal ve uluslararası sağlık otoritelerince resmi olarak doğrulanınca Çin Komünist Partisi virüsün yayılmasını engellemek için geniş bir kampanya başlattı. Çin’de şu an 81,000 doğrulanmış vaka olmasına rağmen Avrupa “pandeminin merkezi” olarak biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Koronavirüs’e Karşı Hep Beraber Savaşabiliriz. Nasıl Mı? İşte Detaylar!

İnsanlar, Yapay Zekaya Tahmin Etme Yeteneğini Nasıl Öğretiyorlar?