İlkbahar Yağmurundan Sonra Polenlerin Çoğu Havada Kalıyor

İlkbaharda yağmurun poleni yıkayıp götürmesini ve alerji sorunlarınızı hafifletmesini bekliyorsanız, yanlış kapıyı çalıyor olabilirsiniz. Yeni araştırmalar, bahar yağmurunun sorunu çözmesinden ziyade daha fazla polen sorunu üretebileceğini keşfetti.

İlkbahar yağmuru sırasında ve sonrasında havadaki polen ölçümleri, polen parçalarının 11 saate kadar havada kalabildiğini, alerjisi ve astımı olan kişiler için daha önce düşünülmemiş bir potansiyel solunum tehlikesi yarattığını ortaya çıkarmıştır.

Araştırmacılar çalışma sonucu farklı etkiler buldular: Yağmur aslında beklendiği gibi bütün polen tanelerini bastırmış ancak ölçümler polen taneleri parçalarında önemli bir artış olduğunu belirtmişlerdir.

Iowa Üniversitesi’nden analitik kimyager Elizabeth Stone, “Sonuçlarımız yağmur sırasında polen tanelerinin önemli ölçüde azaldığını gösterirken, mikron altı polen parçalarının doruk noktasına ulaşıp toplanmasının yağmur olayları sırasında meydana geldiğini ve daha sonrasında ise birkaç saat daha devam ettiğini gösteriyor.” dedi.

“Mevsimde polenlere duyarlı insanlar, yağmur yağarken, özellikle de gök gürültülü fırtınalar esnasında ve sonrasında birkaç saat boyunca dışarı çıkmaktan kaçınmalıdır.”

Araştırmacılar, polen hakkında bazı ilginç keşiflerde bulundular.

Genellikle nefes almak için çok büyük olan tanelerin -huş ağacı poleni gibi- ve bazı küçük olanların yüksek nem ve nemli koşullarda yırtılma eğiliminde olduklarını buldular. Bu onların subpollen parçacıkları adı verilen daha küçük parçalara ayrılmalarına neden olur.

Buna ek olarak, araştırmalar polen tanelerinin yaklaşık 100 kilometrelik (62 mil) Dünya-uzay sınırından 10 kat daha yüksek irtifalara kadar taşınabileceğini buldu. Bulut katmanına ulaşan polen, düşük polen partiküllerine parçalanabilir ve daha sonra yağmur damlaları ile aşağı inerek yüzeye geri çekilebilir.

İlkbahar Yağmurundan Sonra Polenlerin Çoğu Havada Kalıyor

Bu subpollen partiküller, tüm polen tanelerinden çok daha küçük ve daha hafif olduğu için daha uzun bir süre havada kalabilirler – ancak bu zaman aralığı ölçülememiştir. Bu nedenle, Lowa Üniversitesi’nden araştırmacılar hasarı kontrol etmek için hacimsel spor tuzakları kullandılar.

Spor: Bitkilerin ya da bir hücreli hayvanların çok özelleşmiş olan ve yaşamın sürekliliğini sağlayan üreme yeteneğindeki hücrelere verilen ad.

İlginizi çekebilir: Mevsimsel Alerjiler Uykunuzu Getirebilir Mi? veya Yorgun Hissettirebilir mi?

Lowa Şehrinde Kaydedilen Şiddetli Yağışlar

2019 Nisan ve Mayıs aylarında, bir kasırga üreten şiddetli bir fırtına da dahil olmak üzere, Lowa şehrinde 28 gün yağış kaydedildi. Subpollen partikül sayısının yağmur esnasında ve hemen sonrasında ise zirveye ulaşmasına rağmen oldukça hızlı bir şekilde düşmüştür. Fakat parçacıkların bir yüzdesinin hala havada kalabileceği belirtilmiştir.

Subpollenler 2.5 ila 11 saatlik bir süre boyunca kalma eğilimindeler ve yağmur ne kadar güçlü olursa, daha fazla subpollen parçacıkları etrafta yüzer.

Yağmurdan Sonra Havada Kalan Polen Miktarı Şok Edici

En yüksek subpollen partikül sayısı 18 Mayıs’ta gerçekleşen bir fırtınada meydana geldi – ekip metreküp başına 1.3 milyon partikül pik kaydetti. Bu sayım, yarım saat içinde metreküp başına 400.000 parçacığın altına düştü, ancak daha sonra saatlerce normal zeminlerin üzerinde toplandılar.

Ekip, bulgunun polene duyarlı insanların yağmur yağdıktan sonra dikkatli olmaları gerektiğini ve polen sayısının mutlaka daha düşük olacağını varsaymamalarını önerdi.

Stone, “Mevsimde polenlere karşı duyarlı veya alerjisi olan insanlar yağmur olaylarını ve özellikle fırtınalarıüzerlerinde olumsuz solunum etkileri olabilecek potansiyel bir alerjen parçacık kaynağı olarak görmelidir.” diye belirtti.

“Tavsiyem, alerjik oldukları polen mevsiminde yağmur ve fırtınaları takip eden saatlerde içeride kalmaları.”

İlginizi çekebilir: Araştırmacılar, Yaban Arılarının Bitkileri Çiçeklenmeleri İçin Isırdığını Buldu!

Öykü ALICI

Yeni Kelimeleri Öğrenmek için En İdeal Zaman: Uykudan Önce

Çin’de ‘Pandemi’ Potansiyeli olan Yeni Bir Domuz Gribi Türü Tespit Edildi