İmparator Nero’nun Sarayında Gizli Bir Yeraltı Odası Keşfedildi

Roma imparatoru Nero tarafından yaklaşık 2000 yıl önce yaptırılan görkemli ve genişleyen saray bir sır saklıyormuş. Restorasyonlar üzerinde çalışırken kazı bilimciler hem gerçek hem mitolojik yaratıkları betimleyen duvar resimleriyle süslenmiş kocaman gizli bir oda buldu.

Kırmızı ve toprak rengi tonlarında yaldız izleriyle Sentorlar( yarı insan yarı at) keçi bacaklı Tanrı Pan’ ın tasvirleri ile dans ediyor, bazıları ise müzik aleti taşıyor. Hipokampuslar de dahil, kuşlar ve su canlıları; ayrıca yay, kılıç ve kalkanı ile bir pantere karşı savaşan bir savaşçı çizilmiş.

Hepsi ise bitkilerle ve arabesk figürlerle çevrelenmiş. Ve kutsal bir taş türü Baetil (Baetylus, sözde hayata ait olduğu söylenen kutsal taşları gösteren bir kelime.) gibi görünen şeyin üzerinde” sessiz ve yalnız sfenks”diye odaya adı verilen yaratık.

Sözde Sfenks odası Domus Aurea veya Altın Ev adlı sarayın devam eden restorasyonun bölümü olarak tamamen kazara bulundu. MÖ 64’ te 9 gün boyunca şehri harabeye çeviren Büyük Roma Yangını sonrası inşa edilen saray 300 İngiliz dönümünden fazlasını kaplayan Palatino, Esquiline, Oppius ve Caelian tepeleri boyunca yayılmış 300 odadan oluşan zengin bir yapıydı.

Nero yaşarken pek sevilmezdi. Etrafındakilere karşı zalim ve gaddardı ve israf içinde yaşadı. Bu yüzden onun gösterişli sarayı milattan önce 68’de, halkının isyanı sonrası, yardımlı intiharından sonra gelen varisleri için utanç kaynağıydı.

Domus Aurea’ nın izlerini silmek için kayda değer eziyetler yaptırıldı. Parçalarına binalar diktirildi. Bu yapılardan biri ünlü Kolezyum. Diğerleri ise pislikle dolduruldu. Onu kazmak ve restore etmek Parco archeologico del Colossea tarafından yürütülen bir projeydi.

Palatino tepesi bölümü bu yılın başlarında şimdiye dek ilk defa halka açıldı. Kazı bilimciler Sfenks odasını bulduklarındaOppiusTepesi’ndeki bölümde bitişik bir odada çalışıyorlardı.

Parco’ dan yapılan açıklamaya göre bilim insanları iskeleye çıktılar ve çalışmaları için gerekli güçlü ışıkları yaktılar. Işık odanın kenarındaki bir açıktan içeriyedoldu. Böylece tamamıyle fresk ile dolu odanın kemer tonozunun bütünü göründü.

Odanın çoğu parçası hala duvarın bölümlerini ve büyük ihtimalle duvar resmi kısmını kaplayan pisliklerle dolu. Halbuki pisliği temizlemek tüm kompleksi bozabilecek olduğundan bu ara onu kazmak gibi bir plan yok.

Ancak molozun altında olsa bile oda romanın en çok nefret edilen hükümdarlarından birinin zamanının değerli bir karesi. Parco yöneticisi Alfonsino Russo diyor ki: ”Neredeyse 2000 yıllık karanlığında Sfenks Odası bizlere Nero yönetimindeki yılların atmosferini anlatıyor. “

Editör / Yazar: Ahmet Can AKYOL

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Zaman: Kırılma ve Akış Yönü

    Eski Mısır El Yazmasında Sfenksin Üzerine İnen Bir Uzay Gemisi Mi Betimleniyor?