İngiltere’de İki Yeni Maymun Çiçeği Virüsü (Monkeypox) Vakası Görüldü

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) raporlarına göre, ülkede ilk vakanın bildirilmesinden sadece bir hafta sonra Birleşik Krallık ‘ta iki kişi daha maymun çiçeği virüsü hastalığına yakalandı.

Maymun çiçeği virüsü hastalığı (monkeypox); ateş, kızarıklık ve şişmiş lenf düğümleri gibi çiçek hastalarında görülene benzer belirtileri olan nadir bir viral enfeksiyondur.

Genellikle çoğu hasta, hastalığı hafif geçirip oldukça hızlı bir şekilde iyileşirken, bazı insanlarda daha ciddi belirtiler gelişebilir, hatta bu hastalık özellikle gençler için öIümcüI olabilir.

Geçen Hafta İngiltere'de İlk Vakayla Bağlantısı Olmayan İki Yeni Monkeypox Vakası
Geçen Hafta İngiltere’de İlk Vakayla Bağlantısı Olmayan İki Yeni Monkeypox Vakası

Ayrıca, bu kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır yani diğer insanlara kolayca bulaşmaz.

İki yeni vakanın ikisi de Londra’da aynı evde yaşıyor ve 7 Mayıs’ta bildirilen daha önce teyit edilmiş vaka ile bağlantılı değil. Önceki vaka, yakın zamanda hastalığın endemik olduğu Nijerya’ya seyahat etmişti; fakat UKHSA yeni çiftin hastalığı nasıl edindiğinden emin değil.

Bu bilgi eksikliğine rağmen, yetkililer durumun nispeten kontrol altında olduğunu öne sürüyor.

UKHSA Klinik ve Gelişen Enfeksiyonlar Direktörü Dr. Colin Brown yaptığı açıklamada “İngiltere’de 7 Mayıs’ta açıklanan vaka ile ilişkisi olmayan iki yeni monkeypox vakası olduğu saptandı.

Geçen Hafta İngiltere'de İlk Vakayla Bağlantısı Olmayan İki Yeni Monkeypox Vakası
Bu 1997 görüntüsü demokratik kongo cumhuriyeti’ndeki bir maymun çiçeği salgınıyla ilgili bir soruşturma sırasında oluşturuldu. Resim kredisi Brain WJ Mahy / CDC’nin halk sağlığı resim kütüphanesi

Enfeksiyonun kaynağını belirlemek için incelemeler devam ederken, hastalığın insanlar arasında kolayca yayılmadığını ve belirti gösteren kişi ile yakın temas gerektirdiğini vurgulamak önemlidir.” diyor ve halk için genel riskin çok düşük olduğunu ekliyor.

İki yeni vakadan biri Londra’daki Imperial College Healthcare NHS Trust, St. Mary Hastanesi enfeksiyon hastalıkları biriminde tedavi görürken, diğeri kendini izole ediyor ve şuanda hastanede tedaviye ihtiyaç duymuyor.

UKHSA kimin virüs ile temas etmiş olabileceğini bulmak için hastalar ve hastane ile birlikte çalışıyor.

İngiltere'de İki Yeni Monkeypox Vakası
İngiltere’de İki Yeni Monkeypox Vakası Görüldü.

1970’de keşfedildiğinden beri,11 Afrika ülkesinde maymun çiçeği virüsü hastalığı vakası rapor edilmiştir, bunlar: Benin, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Fildişi Sahilli, Liberya, Nijerya, Kongo, Sierra Leone ve Güney Sudan.

Maymun çiçeği virüsünün doğal kaynağı henüz tanımlanmamış olmasına rağmen, insanlar genellikle enfeksiyonu kemirgenler veya maymunlarla temas yoluyla alırlar.

Hastalığın Afrika dışına ihraç edildiği çok sayıda vaka olmuştur. Daha geçen yıl, İngiltere’de aynı hanenin iki üyesinde iki maymun çiçeği hastalığı vakası bildirildi. Enfeksiyon vakaları ayrıca Eylül 2018 ve Aralık 2019’da Birleşik Krallık’ta ortaya çıktı.

Rozaçiy Çiçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pasifik Okyanusu'nda Atlantis’e giden yol Keşfedildi!

Pasifik Okyanusu’nda Atlantis’e giden yol Keşfedildi!

Aynalar Nesneleri Neden Dikey Değil De Yatay Olarak Çevirir? İşte Fizik!