İngiltere’de Yeni Doğan Bir Bebek Koronavirüs Pozitif Doğdu.

İngiltere’de Yeni Doğan Bir Bebek Koronavirüs Pozitif Doğdu. 14 Mart’ta Londra, İngiltere’de doğan bir bebeğin SARS-CoV-2 , nam-ı diğer şuan da tüm dünyada salgına sebep olan Koronavirüs test sonucunun pozitif olduğu açıklandı. Sanıyoruz ki bu yeni doğan İngiltere’nin hatta belki de dünyanın en genç bebek Koronavirüs Pozitif vakası. Daha önce Çinde henüz 30 saatlik bir bebekte test sonucu pozitif çıkmıştı.

Annenin zatürre şüphesiyle North Middlesex Universitesi Hastanesine götürüldüğü ve SARS-CoV-2 Pozitif sonucun doğumdan sonra geldiği öğrenildi. Şuanda bebeğin virüsü doğum sırasında / doğum sonrası temasla mı yoksa anne karnında mı aldığı tam net değil. Ayrıca bebekte gelişen COVID-19 durumunun virüs yüzünden olup olmadığı da çok net değil.

İşte Koronavirüs (COVID-19)’ün Mikroskop Altındaki Görünüşü

Hamileyken virüse maruz kalındığında virüs bebeğe ilk etapta geçmiyor

“North Middlesex Universite hastanesinde 2 hastanın koronavirüs testi pozitif ,biri özel bir merkeze sevk edildi. Diğeri ise izolasyonda tedavi altına alındı”

North Middlesex Universite Hastanesi NHS Vakfı tarafından The Guardian gazetesine yapılan açıklama şöyle devam ediyor:

“Hastalarımızın ve çalışanlarımızın güvenliği bizim için birinci önceliktir. Bu nedenle İngiltere Halk Sağlığı Kurumunun kılavuzluğunda belirtildiği üzere hastalarımızın tedavi /bakım gördüğü ve personelimizin hastalarla yakın temasta bulunduğu alanlar düzenli olarak özenle temizleniyor”

Şimdiye kadar bildiklerimize bakılırsa, elimizde koronavirüsün anne karnında bebeğe geçtiğine dair bir kanıt yok. Çinli araştırmacılar tarafından Frontiers in Pediatricte bugün yayınlanan bir vaka çalışmasına göre hamileyken virüse maruz kalındığında virüs bebeğe ilk etapta geçmiyor.

İngiltere’de Yeni Doğan Bir Bebek Koronavirüs Pozitif Doğdu.

Rapora göre Wuhanda COVID-19 virüsüne maruz kalan dört hamile kadın da test sonucu negatif olan sağlıklı bebekler dünyaya getirdiler. Ancak şunu da not etmek gerekir bu bir vaka çalışması, bir neden aramaz ya da sonuç çıkartmaz. Dolayısıyla da rahimde bulaşma olmaz demek için bir kanıt değil , ama her SARS-CoV-2 test sonucu pozitif olan anne de virüsü çocuğuna bulaştırır garantisi vermez.

Benzer virüslerin neden olduğu SARS ve MERS gibi önceki salgınlara paralel olarak, çocuklara yönelik riskin minimum olduğuna inanılmakta. Nüfus çalışmaları, çocukların ya daha hafif enfeksiyonlar yaşadığını ya da semptom göstermediğini, SARS gibi yeni koronavirüs nedeniyle herhangi bir çocuk ölümü bildirilmediğini gösteriyor. Ayrıca SARS için anne karnında virüs geçişi olmuş hamile vakası da rapor edilmemiş durumda.

Bu yazı yazılırken global olarak kayıt altına alınmış COVID-19 vaka sayısı 169,387 , ölü sayısı ise 6,513 olarak rapor edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sperm, Babanın Genetik Özelliklerini Nasıl Çözümleyip Yumurta ile Birleştiriyor?

Son Araştırmalara Göre Bunlar Yeni Koronavirüsün Erken Belirtileri