Yapılan araştırmada beynimizin bilinmeyen bir bölgesi keşfedildi.

Gelişen teknoloji ve artan bilgi birikimi sayesinde son dönemlerde birçok önemli keşfe imza atan bilim insanları, yapılan araştırmada beynimizin bilinmeyen bir bölgesini keşfetti.

30 yıl önce, George Paxinos, beyin kökünde daha önce hiç kimsenin bulamadığı yeni bir hücre kümesini keşfetmiş fakat çok fazla üzerinde durmamıştı.

2018 yılında ise yine Paxinos tarafından yapılan yeni bir araştırma, hücrelerin kümelenmesinin kesinlikle önemli olduğunu ortaya koydu. Bu hücrelerin, insan beyninin daha önce keşfedilmeyen bir bölgesinde bulunduğu tespit edildi.

Endorestiform nucleus

Keşfedilen nöron kümesinin ince motor kontrolünden sorumlu olabileceği ve gitar çalmak, spor yapmak ve oyun oynamak gibi yeteneklerimizi belirlemede rol alabileceği üzerinde duruluyor.

Paxinos’un ilk beyin atlasını 28 yıl önce yayınladıktan sonra asıl ilgi duyduğu bölgeye geri dönmesi, beyin hücrelerinin küçük gruplaşmasının keşfine yol açtı.

Yeni bulduğu yapılara ise ‘Endorestiform nucleus’ adını verdi.

Yeni keşfedilen bu kısım insanlardan başka canlılarda bulunmuyor. Bu yüzden Profesör Paxinos, bu yeni hücre kümesinin sadece insanlarda bulunan ince motor kontrolünden sorumlu olabileceğine inanıyor.

Bu yeni araştırma ve benzer araştırmalar, normal beyin fizyolojisini anlamamıza yardımcı olabilir ve Alzheimer veya motor nöron hastalığı gibi patolojilerde, işlerin nasıl ve neden yanlış gittiğine dair bilim insanlarına müthiş bilgiler sunabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Şeker Beynimize Ne Yapar, Beynimizi Şekerden Nasıl Koruruz?
Bilim İnsanları Nihayet Yapay Beyin Hücreleri Yapmayı Başardı!
Zamanı Saklayan Beyin Hücreleri Sonunda Keşfedilmiş Olabilir

Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    3500 Yıllık Mumya Görüntülendi !

    Anunnakilerin 3 Gizemli Özelliği