İnsan Burnunda Yen Bir Doğal Antibiyotik Keşfi Yapıldı

Genel yapı olarak insanın burnu bakteriler ile kaplıdır. Orada yer alan bir takım bakteriler bizlerin hasta olmasına neden olabilir. Ancak oradaki bakterilerin yok olmasını sağlamak anahtar rolünü görebilirler. Günümüzde bilin insanları tarafından insanın burnunda yer alan bakterilerin üretmiş olduğu yeni bir antibiyotik keşfini yaptılar. Lugdunin ismindeki bu antiniyotik Methicilin-Resistant Staphylococcus aureus’a karşı savaş halinde olabiliyor. MRSA, hayati tehlike taşıyan enfeksiyonlara sebep olabildiği gibi, çeşitli antibiyotiklere karşı da dirençlidir.

Bilim insanları tarafından insanların burnundan örnek alınmasından sonra bulmuş oldukları çeşitli bakteri türlerinin yetiştirilmesiyle antibiyotiğin keşfine vardılar. Yaşam alanları içerisinde MRSA ve iki bakteri aynı ortam içerisinde tutulduğunda diğerinin ölmesine neden olan bakteri yer almaktadır. Ondaki silah ekip tarafından keşif yapmış olduğu ilk üyesi olan lugdunin idi.

Diğer yandan Nature’a göre lugdunin farelerde yer alan MRSA enfeksiyonuna karşı etki göstermişti ve nadir de olsa insanların burnundaki MRSA ile birlikte yer alıyordu. Bu durumun zaman içerisinde oluşmasına yönelik ise MRSA’nın lugdunine karşı bir dirençli duruşu bekledikleri gibi göremediler. Tabi ki bu durum lugduninin kullanımlarına sahip olması anlamını da taşımıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yapılan Buz Kovası Kampanyası Yeni ALS Geni Keşfedilmesine Yol Açtı

New York Botanik Bahçesi’nde ‘’Ceset Çiçeği’’ Her An Açabilir