İnsan Genomu Projesinde Tarihi Gelişme

Dünyanın en büyük uluslararası biyolojik araştırması olan İnsan Genomu Projesi tarihi bir gelişmenin arifesinde. Gen yazılımı değiştirilerek süper akıllı, süper yetenekli, süper güzel insanın ortaya çıkarılabileceği bi proje üzerinde çalışılıyor.

Dünyanın farklı yerlerinden bilim adamlarının Mayıs ayında Harward Üniversitesi’nde gerçekleştirdikleri “Sentetik İnsan Geni” konulu toplantının Science Dergisi’nde yayınlanan ilk notlarına göre; DNA’yı oluşturan A,C,G,T (Adenin, Sitozin, Guanin, Timin) bazlarının değiştirilerek yeni genler oluşturulabilmesi tartışılıyor. Bu projeye göre laboratuvar ortamında üretilen 3 milyar harf daha DNA ya eklenebilir.

Bu “Sentetik İnsan” fikrine karşı çıkan kişilerin sayısı da oldukça fazla. Özellikle dini otoriteler sıfırdan insan yaratma fikrine karşılar. Bazı kişiler de böyle bir gelişmenin daha önce nükleer teknolojide olduğu gibi önüne geçilemeyecek sorunlar yaratabileceğini düşünmektedirler. Bunların yanında bu yenilikler kansere çare olsa bile daha önce adı hastalıklar ortaya çıkabilir.

Süper insan yaratma düşüncesi insanlar arasında ayrımcılığa sebep olabilir. Maddi durumu daha yüksek çevreler süper insanlara sahip olurken daha kötü durumdaki çevreler alt sınıf insanlar olarak görülebilirler.

Projenin destekçilerinden Imperial Collage Profesörü Tom Ellis, Harvard Üniversitesi’ndeki toplantının hemen hemen hespinde yasal ve etik koşulların tartışıldığını söyledi. Ayrıca bu projenin hayata geçirilmesine 15 yıl gibi bir süre verip, başarılı olunması halinde uygulamaya geçirilmesi için de 20 yıllık bir sürenin geçeceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

  1. SAYIN YAZAR ;
    GÜNÜMÜZDE YÖNETİCİLER (YANİ KÜRESEL PARA SAHİPLERİ ) İNSANLĞI İDARE ETME YÖNTEMLERİNİ UYGULARKEN ” İNSANSI” DİYE BİR İFADE KULLANMAKTALAR.GREENPEACE KURUCU VE YÖNETİCİSİ ŞAHIS BİLDİĞİM KADARIYLA ŞU SIRALARDA KENDİNE AİT BİR ADADA DÜNYA NÜFUSUNUN NASIL AZALTILABİLECEĞİ KONUSUNDA ZİHİNSEL ARAŞTIRMALAR YAPMAKTAYMIŞ.EMEK DEĞERLERİNİN SIFIRLANDIĞI BİR ÜTOPİK DÜNYAYI YÖNETMEK ARZUSUNDAKİ EFENDİLERİMİZ BU KONUDA ÇOKTAN KARAR VERMİŞLERDİR.SİZ CANINIZI SIKMAYINIZ.KOLAY GELSİN.

Cüce Gezegen Ceres’te Yaşam İzleri

Carl Gustav Jung Kimdir? Eserleri