İnsan Vücudundaki Yaraları Anında İyileştiren Gizli Bir Molekül Tespit Edildi

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve insanlığa faydası saymakla bitirilemeyecek olan arıların bir faydası daha ortaya çıkarıldı. Bal arıları hem doğa için hem de insanlar için oldukça önemli canlılar.

Nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu canlılar her gün taşıdıkları polenler sayesinde bitkilerin çoğalmasını sağlamalarının yanında ürettikleri balla da insan sağlığına ciddi katkılar sunuyorlar.

İlginizi çekebilir: Arılar Nasıl Bal Yapar?

Slovakya Bilimler Akademisi bilim insanları tarafından arıların bir başka ürünü olan arı sütünün yaraların iyileşmesini hızlı bir hale getiren bir molekül taşıdığı ortaya çıkarıldı. Royal Jelly’de denilen bu madde aslında arıların besin kaynağı.

Kraliçe arılar gelişme aşamasında bu maddenin içerisinde yüzüyorlar. Arı sütünün sağlık açısından faydalarına dair pek bir bulgu bulunmasa da bu maddenin yaraların iyileşmesini hızlandırdığı biliniyordu. Bilim insanları tarafından bunun nedeni araştırıldı.

İlginizi çekebilir: Bal Arıları Hakkında 10 İnanılmaz Gerçek

insan-vucudundaki-yaralari-aninda-iyilestiren-gizli-bir-molekul-tespit-edildi1

Slovak bilim insanlarından oluşan ekip tarafından bazı cilt hücrelerinin kendilerini yeniden organize etmesi ve yaraların kapanmasını sağlayan arı sütü içerisindeki molekülün ne olduğunu tespit etmeyi başardı.

Ciltte meydana gelen bir yara halinde keratinosit ve fibroblast ismi verilen iki tip hücre, ciltte bulunan yarayı onarabilmek amacıyla yeni hücrelerin oluşumunu hızlandırıyor. Arı sütünde bulunan molekülün yaraya uygulanması halinde defensin – 1 adı verilen bir peptite dönüştüğü anlaşıldı.
Defensin – 1 maddesi hücre matriksinin yeniden onarılmasını sağlayan MMP-9 üretiminde önemli bir artışa sebep oldu.

insan-vucudundaki-yaralari-aninda-iyilestiren-gizli-bir-molekul-tespit-edildi2

Araştırmacılar tarafından 20 farenin yaralarında 15 gün süresince testler yapıldı. Yaralarına arı sütü tedavisi uygulanan farelerde iyileşme hızının ciddi oranda arttığı gözlendi.

Arı sütünden alınan defensin – 1 isimli peptitin MMP – 9 üretimini ciddi ölçüde arttırdığı ortaya kondu. Araştırmacılara göre bu uygulamadaki en büyük handikap ise arı sütü ve balındaki defensin – 1 miktarının oldukça değişken olması.

Çalışma Scientific Reports‘da yayınlandı .

İlginizi çekebilir: Arılar Tükenirse Başımıza Gelecek 10 Şey!

Editör / Yazar: İsa EKİCİ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Afrika’nın Altındaki Gizemli Bir Anomali Dünya’nın Manyetik Alanını Kōkünden Zayıflatıyor

Tutankhamun’un Karmaşık Ailesi ve Firavun Kız Kardeşi