İnsanda Bulunan Atomların Yarısı Başka Galaksilerden Geliyor!

Bilim insanları çok konuşulacak bir araştırmaya imza attı. İnsanda bulunan atomların yaklaşık olarak yarısı başka galaksilerden geliyor. Bilim insanları tarafından ortaya atılan iddiaya göre insan vücudunu oluşturan atomların yaklaşık olarak yarısı, Samanyolu galaksisinin ötesinde oluşan devasa yıldız patlamaları neticesinde ortaya çıkan galaksiler arası rüzgarla güneş sistemine taşınmış olabilir.

İlgili: İnsan Bedenini Oluşturan Elementler ve Görevleri!

Çıkan haberlere göre galaksilerin milyarlarca yıl içerisinde gerçekleştirdiği evrimlere dair yapılan bilgisayar simülasyonu sayesinde, galaksilerin; yaşamları sonlanmış olan yıldızların patlamasıyla beraber yakınlarda bulunan galaksilerden çıkan devasa miktar materyali emmesi yoluyla çok uzun zaman içerisinde nasıl büyüdüğü incelendi.

Bu çalışmalarla elde edilen sonuçlar büyük yıldızların patlaması sonucunda patlamanın şiddetiyle birlikte bulunulan galaksinin yer çekiminden kurtulan tonlarca atomun uzaya fırlatıldığı yönünde. Patlamanın etkisiyle saniyede yüzlerce kilometrelik mesafe kat edebilen devasa bulutlar, çevrelerinden yer alan daha büyük galaksilerin üzerine çöküyor.

Bilim insanları tarafından yıldızlardan oluşmuş olan elementlerin bir galaksiden diğerine seyahat edebildiğini daha önceki çalışmalarıyla ispat etmişti.

Yapılan bu son çalışmada Samanyolu ve benzeri büyüklükteki galaksilerin içerisinde bulunan materyallerin yarısından yakınının daha küçük komşu galaksilerden gelmiş olabileceğini ortaya koyan ilk çalışma olma özelliğine sahip.

Küçük galaksilerden gelen helyum ve hidrojenin büyük bir kısmı yeni yıldızlarını oluşmasına sebebiyet veriyor.

Daha ağır olan elementler kendileri yıldıza dönüşüyorlar ve oluşan şiddetli patlamalarla dağılıp, asteroid, kuyruklu yıldız, gezegen ve en sonunda da yaşamın oluşmasına sebep oluyorlar.
Bilim insanları içinde yaşadığımız galaksiyi düşündüğümüzde bizler aslında dışarıdan gelen ziyaretçileriz diyorlar.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kediniz Sizi Seviyor mu?

Antik Roma’da Normal Görülen 5 İlginç Uygulama

Antik Roma’da Normal Görülen 5 İlginç Uygulama